YÜRÜYÜŞ YOLLARI

0
136

 

“Komşu Anne! Hadi Korkma! Bin!”  Bu sözü bir genç kız, Tepebaşı Belediyesince Batıkent Mahallesinde, çeşitli spor aletlerinin bulunduğu yeni yapılan yürüyüş parkında söyledi.

Sağlıklı yaşam için son yıllarda özellikle yürüyüş ve spor yapmak geniş kitlelerce benimseniyor. Uygulanabilir olsun ya da olmasın sürekli gazete ve TV de diyet için formüller; zayıflama ve kozmetik ürünlerinin reklamları çoğalıyor. Buradaki amaç: şişmanlıkla birlikte gelen hastalıklardan kurtulmanın yanı sıra güzellik amacıyla zayıflamak da önemli bir yeri tutuyor. Belimiz santim santim incelmeli, yağlarımız gram gram erimeli tabii ki. Bunlara bir de genel yükselen değere uymamanın getirdiği sosyal korkuları da eklersek bu reklamların amacına ulaştığını söyleyebiliriz. Sağlıklı kilomuzda kalabilmek için ayırdığımız paralar, aile bütçesinde mutfak masrafı kadar yer tutuyor. Sonuçta, çoğu zaman verilen kilolar bir süre sonra yeniden alınıyor.

Uzmanlar bu nedenle arada bir sıkı bir diyetle çok kilo vermek yerine, kilonuzu uzun zaman aynı seviyede tutmanın daha yararlı olduğunu söylüyorlar. Ayrıca zaman zaman diyet yapıp iki dirhem bir çekirdek olmakla uğraşmaktansa, dengeli beslenme ve günlük spor yapmayı bir yaşam tarzı haline getirmemizi de öneriyorlar.

Kentimiz de var olan spor salonlarının yanı sıra yürüyüş yollarının açılması sevindirici.  Stadyum, Hasan Polatkan,  Uluönder, Osmangazi Üniversitesi Kampusü’nde  bulunan yürüyüş yollarında,  insanları yürürken görmek sevindirici. Genç hanımlar, yaşlı teyzeler, amcalar bu parklarda kendi tempolarında yürüyorlar. Eskişehir düz bir ovaya kurulmasına karşın yeşillik alanları bakımından zengin bir kent değil. Bu tür alanların çevreye kazandırılması, mahallelerimize güzellik katmanın yanı sıra yaşanabilir hale de getiriyor. Yöremizde kış uzun sürüyor. Gelir dağılımına da bakacak olursak kentimiz, öğrenci, işçi ve memurun yoğun olduğu bir kent. Sıcak yaz günlerinde dinlenmek ve tazelenmek için bu türden nefes alınacak yerlerin artması hepimizi rahatlatır.

Batıkent mahallesinde yapılan yeni yürüyüş parkı da bu açıdan güzel bir çalışma olmuş. Çeşitli spor aletlerinin de bulunduğu park da her yaştan insan sevinçle spor yapıyor. Hem de sıfır maliyetle. Kim bilir belki de çocukluk düşlerine bit yolculuk yapıyorlar. Bahçede kurulan sancaklara biner gibi.  Hanımlar biraz çekingen, biraz utangaç açık havada spor yapmanın ve yeni bir şeyle tanışmanın sevincini yaşıyorlar. Bu yüzden genç bir kız komşusunu yürüyüş aletine binmeye ikna etmeye çalışıyor. “Komşu Anne! Hadi Korkma! Bin”

Bu güzel parkın tüm semtlerimizde yaygınlaşması dileğiyle Tepebaşı Belediyesine teşekkür ederiz. Şimdi; genç kızımızın davetini yineleyelim.

“Komşu Anne! Hadi! Korkma Bin!”

2 Temmuz 2006 Pazar Anadolu gazetesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here