Ana Sayfa YAZILARIM Sanat Yazıları YUNUS EMRE KUTLAMALARI

YUNUS EMRE KUTLAMALARI

0
139

 

Her toplumun toplumsal gelişmelerinin dönüm noktaları vardır. Bu dönemlere çoğu kez düşün ve sanat adamlarının katkısı yadsınamaz. Böyle kişilerin tarihe mal olması öncelikle kendi ülkelerinin yerel ve ulusal çabalarıyla mümkün. Her çağ ve çevre kendine ait yargı, önyargı, peşin hükümler üretir. Bu tip kahramanlar yalnızca başkalarından farklı olduğu için, her şeye rağmen çağlarında farklı davrandıkları için de önemlidir.

Yunus Emre yaşadığı dönemdeki karışıklık zamanında insanları din, dil, ırk gözetmeksizin sevmiş. Sevmeyi de öğütlemiştir. “ Bir kez gönül yıktın ise bu kıldığın namaz değil” diyerek kendinden olanı eleştirebilmiş, kör taraftar olmamıştır. Bu ne kendi dinini ne de dilini hafifsediğini göstermez. Türkçe’nin güzelliği içinde yalın söyleme ulaşabilmiş bu nedenle şiirleri günümüzde bile anlaşılabilmektedir. Başka dinlere ve dinden olanlara hoşgörü geliştirmesi ne kendinden şüpheye, ne de karşısındakini yermeye götürmüştür.

“Musa’nın çıktığı Tur’u, gökteki Beytülmamuru

İsrafil’deki suru, cümle vücutta bulduk.

Tevrat ile İncil’i Furkan ile Zebur’u

Kur’andaki Ayeti nuru, cümle vücutta bulduk”

derken bunu daha iyi anlayabiliyor, “Yaradılanı hoş gördük/ Yaradandan ötürü” dediğinde de sevgisinin derinliğini kavrayabiliriz.

Yunus Emre için özellikle şehrimizde de birçok şeyler yapılmasına rağmen, mezarının nerede olduğu, halk adamı mı yoksa tasavvuf ehli mi olduğu konusundaki tartışma ve herkesin Yunus’u kendi kanadından zannetmesi sonucunda yanlış bilgilendirmeler olmuştur.  Anma etkinlikleri ise son yıllarda bir tören ve tapınca dönüştürülmüş, Yunus Emre’nin felsefesi, şiirleri ve kimliği ikinci planda kalmıştır.

Odunpazarı Belediyesi bu sene Sevgi ve Barışa Çağrı”  adı altında Yunus emre için kapsamlı bir çalışma yürütmektedir.  Bu çalışmanın önemli bölümlerinden biri: Sanat; bilim: barış dallarında, insanlığa hizmet etmiş, bilim insanı, sanatçı veya barış dallarında verilecek olan “Yunus Emre Büyük Ödülü”. Ayrıca bu yıl başlatılan Yunus Emre şiirleri T.H.M Beste Yarışması var ki bunda da yine ödüller var. Geçtiğimiz yıllarda basımı yapılan Burhan Toprak’ın Yunus Emre Divanı’nın Niyazi-i Mısri’nin Şerh-i Gazel eseriyle birleştirilerek basımı yapılacak. Ayrıca, Yunus Emre Biyografisi, Yunus Emre şiirleri CD’si, Yunus Emre İnteraktif Web sitesi gibi çalışmalar var.

Bu çalışmaların önümüzdeki yıllarda gelişime açık bir başlangıç olması sevindirici. Yapılan yarışmalar paneller ve diğer çalışmalar Yunus Emre’nin daha yakından tanınmasına ve bilinmesine yol açacağı gibi onun hakkında bilgi üretimini de hızlandıracaktır. Çünkü bugüne kadar  “Bizim Yunus” tartışmaları kör kavgalara dönüşmüş; şiirleri ve görüşleri yeterince ve yerinde anlatılamamıştır.  Özellikle Yunus Emre ve şiirleri hakkında yapılacak her türlü çalışmanın kitaba veya kalıcı başka türden bir belleğe dönüştürülmesine edebiyatsever olarak çok sevinirim. Bu çalışmaların daha sonra şehrimizde kurulacak Bir Yunus Emre Kütüphanesine dönüştürülmesi de mümkün olabilir.

Yunus Emre’nin adı bir hastaneye verildi, kapsamından uzak olduğu için yerinde olduğu pek söylenemez. Şehrimizde üçüncü bir üniversitenin hazırlığı var Yunus Emre isminin üniversiteye verilemesi ve Yunus Emre Kitaplığının da üniversite bünyesinde olması yerinde olur derim. Ayrıca Sarıköy’deki mezarının bulunduğu yere çok önemli bir şiir olan “Dertli Dolap” örneğinin yapılması, (yapay göletle birlikte) orayı da çekim merkezi haline getirebilir. Bu aynı zamanda Sanat Derneği’nin düzenlediği Yunus Emre Şiir Buluşmaları’na katılan edebiyatçıların da bir öner ve istediğidir.

Odunpazarı Belediyesi,  bu çalışmasını Kültür Bakanlığı, Osmangazi Üniversitesi Yunus Emre Araştırma Merkezi ve Eskişehir Yerel Tarih ve Kültür Platformuyla yürütmektedir. Bununla birlikte şehrimizde Yunus Emre çalışmalarına daha fazla kurumun destek vermesi sağlanabilir. Bu türden bir katılım Yunus Emre hakkında yapılan tartışmaları aralayabilir. Ya değilse “Bizim Yunus” tartışmaları sürebilir ve Yunus Emre anmaları eski halini alabilir.

9 Nisan 2006 Pazar Anadolu gazetesi

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here