YILBAŞI KUTLAMALARI YENİ BİR TERÖR MÜ?

0
101

 

İnsanoğlu her zaman günler, aylar, yıllarla belirlediği ritüeller oluşturmuştur. Geçmişe baktığımızda üretim tüketim ilişkilerinin belirlediği şenlikler ya da pagan dinlerinde tabiat olaylarına atfedilen kutlamalar, ya da tanrılarının doğum günlerine dayalı şenlikler hep olmuştur. Hasat zamanları, kışın gelişi, güneşin görülüşü bu türden kutlamalar için bir neden olmuştur.

Oldum bittim kışın ortasında yılın başı nasıl olur anlamama rağmen bir ocakla birlikte doğal olarak yeni bir yıla girmenin sevincini ben de yaşamaya çalışıyorum. Çok az TV izleyebiliyorum. Bunun birinci nedeni çok az vaktim olması. İkinci nedeni ise evde bir kanal kavgasına mümkün mertebe az yer vermek. O gün çok sevinçliydim. Bütün kanallarda yalnızca müzik programı olacak, laf aramızda böylece evde maç ve senin dizi benim dizi kavgası da yapmayacaktık eşimle.

Çok fazla geriye dönüp bakıp da “eskiden şöyleydi böyleydi” diyerek günümü hayıflanarak geçirmem. Ama TV programlarındaki hız tamamen karmaşaya dönmüştü. Eskiden hiç değilse biz dansözü beklerken, aradaki sanatçılarda hanım hanımcık şarkılarını söylerlerdi. Her kanalda her dakika çıkan hanımlarla bu iş de sıradan hale geldi. Ne kadar da çok kıvırmaya meraklıymışız meğer. Ne Hint dansının mistsizmi, ne Mısır’ın coşkun dansının havası . Salla kıvır, salla kıvır.

Sabah haberlerinde Saddam Hüseyin’in asılması da ayrı bir konu. Naklen savaştan sonra naklen idam. Ortaçağın Hıristiyanlık dünyasında engizisyon kararlarıyla kent meydanlarında  halkın gözü önünde yapılan bir idamla naklen idam arasında ne fark var ki? Bir de buna dinen kurban yakıştırması yapıldı. Hıristiyanlar için İsa’nın asılmasından sonra herhangi bir kurbana gerek yoktur. Müslümanlar da insan kurbanı vermezler. Bu ancak ve ancak pagan dinlerinde var olan bir uygulamadır. En şaşırtıcı olanı da Başkan Bush’un idam edilirken uykuda olduğu söylendi. Başkan Bush o gün kırmızı don da giymiş miydi acaba? Bu sorunun ardından dilime bir şarkı düştü. Destina . Murathan Mungan’ın şiirinden uyarlanan şarkının bir yerinde “sen uyurken çiçeklere su verdim” der. Celladlar da böylece  “sen uyurken…”diye başlayan bir eylemi tüm dünyanın huzurunda Bush’a sunmuş oldular.

Pagan kutlamaları ve genel ritüellerin en yaygın görünüşü arasında aşırı yeme içme; aşırı dans ve eğlence yatar. Dionysos törenleri orji vb gibi. Bu tip törenlerde bir de kurban verilir. Yılbaşı günü taksim meydanındaki eğlencede kör bir kurşun ya da yeni adıyla maganda kurşununun isabet ettiği bir genç hayatını yitirdi. Coşkusal veba şeklinde yayılan bu alışkanlığı maçlardan, düğünlerden sonra şimdi de yılbaşı kutlamalarında gördük. Bu türden olaylarla gittikçe faşing ve karnaval kültürüne dönen yılbaşı kutlamaları masumiyetini yitirdi. Tombala ve fındık fıstık yiyerek geçirdiğimiz günler geride kaldı.

İnsanın yaşamında sevinçli anlar oluşturması, dostlarıyla birlikte neşe içinde vakit geçirmesi, yiyip içmesinden daha doğal bir şey de yoktur. Ancak tüm dünyada değişen eğlence anlayışı daha çok tüketime yol açıyor. Hızı da buna eklersek, bu türden eğlenceler; eğlenme tazelenme, yenilenmeden daha çok humar, sarhoşluğa,  kabalığıyla da yeni bir teröre dönüşmekte.

Zehra Çam

7 Ocak 2007 Pazar Anadolu gazetesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here