Yeni Meslekler- İnformation Broker

0
123

Her çağ yeni adımlar oluşturur. Avcılıktan bilgisayar operatörlüğüne kadar her çağda başka başka meslekler ön plana çıktı. Günümüzde ustalığın yanı sıra bilgi önemli olduğundan bilmeyi bilmek daha da önemli hale geldi bu da yeni meslek türlerini açığa çıkardı.

Bunlar arasında bilgi danışmanlığı, proje yazımı gibi özel alanların yanı sıra kontrol, planlama, yürütme ve organizasyonel beceriler de ön plana çıktı. “İnformation Broker” mesleği de yeni gelişen mesleklerden biri. İnformation Broker, bir bilgi araştırmacısıdır. Herhangi bir mesleğin uygulayıcısı ve kuramcısı olmadığı halde, o meslekte neler olup bitiyor, özellikle ticari bilginin nasıl ulaşılacağını bilen kişidir. Bu bilgiler arasında özellikle uluslar arası alanda, raporların bulunması ve yorumlanması; istatistikler, belli bir alanda çalışan kurumlara ait bilgiler, pazar araştırmaları, rakip analizleri, pazarlama ve satış konusunda belirlenecek yeni stratejiler olabilir.

Ekonominin hızla küreselleştiği günümüzde firmalar tanınabilirlik adına bilgileri artık kendilerinde saklamıyorlar. Eskiden bir sır olan patent bilgileri, ürün formülleri, kimlerle ne kadar alış veriş yapıldığı, m alın nerelere satıldığı ulaşılabilir bilgiler arasında. Bu bilgiler sadece firmaların kendi web sitelerinde değil, her birinin ayrı uzmanlık alanı olmak üzere özel web sitelerinden ulaşılabilir. Ürününüzde yenilik mi yapmak istiyorsunuz, o zaman patentlerin bulunduğu siteden o ürünle ilgili formülleri, resimleri, çizimleri bulabilirsiniz. Ürününüzü dış pazara sürmek istiyorsunuz. Size benzer kaç firma aynı üründen üretiyor daha da önemlisi o firmalar kimlere satış yapıyor, pazarları neler, hedef seçtiğiniz bir ülkenin pazarında kimler alış ve satış yapıyor bu bilgilerin hepsine ulaşabilmek mümkün.

Akla gelebilecek sorulardan biri de bu bilgiler ulaşılabilir bilgilerse neden bir danışmana ihtiyaç duyulduğudur. Çağımızın zorunlu hakle getirdiği uzmanlaşma karşısında bilgiye ulaşmanın yolunu bilmek ve ulaşılan bilgiyi yorumlamak da ayrı bir uzmanlık. Bir insanın her konudaki her şeyi bilmesi mümkün değil, hatta bir konudaki her şeyi bilmesi bile beklenmez bir duruma geldi. Çünkü her konuda tekniğin yanı sıra bilgi de çoğaldı. Bu bilgiler bir yığınmış gibi görünmesine rağmen amacınıza göre seçmenizi gerektiriyor. Yığın ifadesi de burada doğru olmayabilir. Çünkü amacımıza göre aradığımız bilgilerin bir arada sunulduğu bir köşe ya da site bulmam mümkün olmayabilir. O zaman parçaları birleştirmek ya da ayrıştırmak gerekir. Bu da ileri düzeyde bilgi araştırmayı, yorumlamayı ve yeni sonuçlar yaratmayı gerektirir. Bu da ayrı bir meslek dalı.

Bu mesleği Dış Ticaret Uzmanı Yaman Koç yaptığım bir röportajda, “Rekabet İstihbaratçısı” olarak da tanımlıyor. Özellikle rekabetin her gün daha fazla zorlu hale geldiği günlerimizde, rakiplerinizi tanımak ve onların neler yaptığını bilmek birincil sırada yer alıyor. Bu duruma göre neredeyse üretimi gerçekleştirmek son yapacağınız iş haline geldi. Çünkü, Doğru bilgiye kısa yoldan ulaşmak ve kısa zamanda hedefinize ulaşmanız gerekmektedir. Gerçi üretimde kaliteyi tutturmak, müşteri memnuniyeti gibi kavramlarda söz edilen diğer önemli şeyler arasında yer alıyorsa da ticaret bir pazarda yer almayı gerektiriyor. Bu da durumlar hakkında önceden bilgi sahibi olmayı ve planlar yapmayı gerektiriyor. Bütün bunları da yeni meslek olan “İnformation Broker” , “Rekabet İstihbaratçısı” diğer adıyla da bilgi danışmanları aracılığıyla elde etmek mümkün.

Zehra Çam

16 Mayıs 2007 Çarşamba Anadolu gazetesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here