Yeni Bir Dergi “ adımİZİ”

0
126

Bir konuda bir adım atmak yeni bir soluğu içerir. Bu bazen mevcut olanı genişletmek olabileceği gibi ona yeni bir anlayış kazandırmakla da mümkündür. Adımlar kitabevi de açıldığı günden bugüne kentin kültürel yapılanmasına da katkıda bulunuyor. Bir mekânın sosyal entelektüel bir aşan olmasıyla ilgili çalışmalar yapıyor.

Bu çalışmalarının başlangıcında imza günleri ve söyleşilerin yanı sıra küçükler de unutulmaksızın masal saatleriyle onlar için de bir uğrak yeri haline geliyor. Daha da önemlisi kütüphanelerin gün be gün soluk yitirdiği dönemde, her yaştan insanın kitap okumasıyla ilgili heveslendirmenin geliştirildiğine tanık oluyoruz. Sinema saatleri de yapılan etkinlikler arasında yer alıyor. Bazı günlerde üniversiteden gençler kendi etkinliklerini heyecan içinde gerçekleştiriyor.

Adımlar, adımlarına bir yenisini ekleyerek “adımİZİ” adında başlığını da “Edebiyat/ kültür/ sanat dergisi” olarak belirlemiş. İlk adımlar her zaman acemidir, dengesini ve yönünü bulmakta tedirgindir. Kararlılığı ise gücünüze ve isteğinize bağlıdır ki bu da zaman içinde kendini gösterecektir.

Kentimizin her zaman iki üniversitesiyle bir kültür kenti olmakla övünüyoruz. Yaklaşık altı yüze yakın kişi edebiyat, sanat, güncel ve ya başka konularda yazmasına rağmen, buna akademisyenleri de ilave edebiliriz, bu kentin hala kültür yayınları çıkaran bir yayınevi yok. Atılan adımlar samimiyet içermekle birlikte mevcut potansiyeli harekete geçirecek noktada değil.

“adımİZİ” dergisi kendini bir dosya dergisi olacağı izlenimini veriyor. İlk sayıda “Kadın teması seçilmiş. Romanda kadın “nereden nereye”, Orient expres ve Doğulu Kadın bedeni”, Türkiye’de Bilim ve Kadın” konularında sırasıyla, Asuman Kafaoğlu Büke, Funda Bayraktar, Günseli Naymansoy yer alıyor. Derginin yayın kurulunu ise, Kemal Yıldırım, Şakir Özüdoğru, Didem Yıldırım üstlenmişler.

“Adımİzi”  dergisinde yerel şair ve yazarlarımıza yer verilmişse de  Cumhuriyet Kitap ekinden tanıdığımız eleştirmen Asuman Kafaoğlu Büke’ye, öykülerinden tanıdığımız Fulya Bayraktar gibi yazarlarımıza da yer verilmiş. İsmet Nadir Atasoy, Nazım Kamil’in Küçük Hikaye adlı öykü çevirisi dergiye farklı bir renk katmış ve geçtiğimiz aylarda kaybettiğimiz,  Mehmed Uzun  “Anma” sayfasında yer almış. Dergide ayrıca Yakup Kuyucu,  Sezgin Önderseven ve Şakir Özüdoğru’nun da şiirlerine rastlıyoruz.  Gayri resmi portreler, Şakir Özüdoğru, M. Şakir Aslan’ın desen ve fotoğrafları dergide diğer sanat dallarına da yer verileceği ümidini uyandırıyor. Adımlar Kitabevinin kendi etkinliklerine değinen, bölüm dergiye bir bülten yaklaşımını da getirmiş.

İçeriğinin ilerideki sayılarda genişleyeceği izlenimini veren derginin kararlılığının hangi noktada duracağını ve nasıl ilerleyeceğini önümüzdeki günlerde göreceğiz. Ancak derginin ulusalı yerele, yereli ulusala taşımak konusunda bir misyon üstlenip üstlenmeyeceği, yer vereceği ürünlerle birlikte dağıtım ağıyla belli olacaktır. Ya değilse yazarların birkaç yerde yazdığı dergilerden biri haline gelip, varlığını sürdürmek ve okuyucuyla buluşmak konusunda eksik kalacaktır. Ayrıca ürün dergisi ya da dosya dergisi olmak ve bülten olmak arasındaki sıkışmışlıktan da kendini tanımlayarak kurtarması yararlı olacaktır. İlk adımlar tedirgindir demiştik. Bu konuda Eskişehir’in daha iddialı adımları da yürüteceğinden eminim.

zehra çam