Sigarayı Bırakmak Üzerine

0
69

Yeni düzenlemelerle birlikte sigara konusunda her gün biraz daha ciddi kararlar alınıyor. Ancak bu yasaklamaların sigara tüketimiyle birlikte bağımlılığın azalmasına katkısı ne olacak önümüzdeki günlerde belli olacak. Çünkü bir alışkanlığı genel olarak bırakmak sizin bağımlılıktan kurtulduğunuz anlamına gelmeyebilir. Bu nedenle kişiyi bağımlı duruma düşüren etkenleri saptaması ve bununla mücadele etmesi daha yerinde olur.

Uzmanlar bağımlılığın altında “Acılarla Baş Edememe” duygusun olduğunu söylüyorlar. Hepimizin yaşamında yüz yüze geldiğimiz ve acılara yol açan durumlar var. Maalesef hiç birimiz de bunlarda muaf değiliz. Bize acılık veren bir olayla karşılaştığımızda genelde iki tepki veririz. Ya onunla başa çıkmak için mücadele ederiz ya da kaçarız. Mücadele etmek daha doğru yolsa da genelde acıya panzehir olan haz duygusuna yönelerek kaçmak daha kolay görünür. Bu kaçış bütün aldatıcılığına rağmen avundurucudur aynı zamanda. Sigaraya sarılmak da hemen hemen böyledir. Pek çok kişi sigaraya başladığı günü üzüntüyle hatırlar. “Şu mereti de bırakamadım gitti” diyerek çoğu kez de hayıflanır.

Sigara, içenler tarafından da bunca nefretle karşılanırken acaba neden içilir.  Bu konuya da baktığımızda özellikle küçük yaşta sigara içenler “yetişkin” olarak sayılmanın yolu olarak görürüler. Arkadaşlardan onay görme ve beğenilme arzusunun da bu konuda baskıya dönüştüğü bilinmekte. Özellikle ergenlik çağında içilen birkaç tane sigara bağımlı olmak için yeterli görülüyor.  Toplumumuzda bir tekerlemede “Sigara içip savurmayınca, rakı içip bağırmayınca erkeğe erkek demezler” görüşü de bunu doğruluyor. Başlayınca da bırakmak zor oluyor.

Sorun şudur ki insan sigara da dahil olmak üzere kötü alışkanlıklarında nasıl kurtulabilir?

Öncelikli olarak bağımlılığa neden olan ve bizde acılık durumlarına neden olan durumu tespit etmek. Bu birinin kaybı olabileceği gibi, hor görülme, reddedilme, iletişimsizlik gibi pek çok nedene dayanabilir. Bu sorunla yüzleştikten sonra bunun üstesinden gelmenin yollarını kaçarak değil akılcı yolla çözerek sonuca ulaşmak üzere de çaba göstermeliyiz.

İkinci adım olarak kötü alışkanlığımızın ne olduğunu ve boyutunu tam olarak saptamalıyız. Birçok kişi alkol ya da sigara konusunda “istediğim zaman bırakırım” diyerek kendini aldatır. Bu nedenle istediğimiz zaman değil kendimize bir son tarih belirleyerek o zaman bırakmalıyız.

Üçüncü olarak kötü alışkanlığın yerine başka bir iyi alışkanlık geliştirmektir. Çünkü insan acıyla baş etmek için bağımlı olursa başka bir esaret altına girmiş olur. Kötüden ve kötülükten nefret etmediğimiz sürece de bağımlılıktan kurtulmamız mümkün olmayabilir. Çünkü sigara içmeyi sevmeye devam ederek sigara bırakılamaz. Bu nedenle sigara sevgisinin yerine, ondan iğrenmeyi kendimize öğrettikten sonra, başka bir hobi geliştirebiliriz.

Dördüncü olarak etrafımızdaki kişilere sigarayı bırakmak istediğimiz açıklayarak onlardan bu konuda yardım istemeliyiz. Çünkü çoğu kez” yak bir cıgara… ya boş ver atın ölümü arpadan olsun “ diyerek sigarayı bırakan kişilere tekrar başlamalarıyla ilgili baskı yapılır. Bu nedenle kesinlikle bu konuda öneride bulunmamalarını önceden söyleyebiliriz.

Beşinci olarak sigarayı bıraktıktan sonra kendimizi gözlemlemeliyiz. İlk olarak bahsettiğimiz gibi hangi olayların bize acı verdiğini saptamalıyız. Bu kendimiz, derinden sorgulamamızı gerektirebilir. Ancak bir kötü alışkanlığı bırakma sürecinde yeniden başlama tehlikesi vardır. Bu nedenle günlük yaşam içinde hangi olayların bunu hızlandırdığını da not etmeliyiz. “İster fakir ol ister fukara, yemekten sonra yak bir sigara !” mı diyoruz. Yoksa “içiyorsam sebebi var, efkârdan içiyorum”  mu diyoruz?

Son olarak da kendimize karşı gerçekçi ve sabırlı olmayız. Yıllarca bizde yerleşik ve alışkanlık hale gelmiş bir şeyden hemen kurtulmak, mucize diyetlerde zayıflamak gibidir. Genel olarak da sonuç vermez. Bu nedenle başarısız olsak bile yeniden denemeliyiz. Çünkü tüm kötü alışkanlıklardan kurtulmak mümkündür. Yeter ki isteyelim ve çaba gösterelim:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here