Semih Balcıoğlu’nu Anma

0
101

 

Yaşam hepimiz için benzerlikler taşır. Gün; yirmi dört saat. Mekânımız yerle gök arasında. Yaşam devinimlerine, yanılgı ve sevinçlerimizi de katarak, günleri günlere ekler durur. Bazı günlerse tarihe gönlümüzün keder zamanları olarak geçer. Anma günleri de böyledir.

Sevilen birinin yitirilmesinin getirdiği acıya anılar eşlik ederler. Bizi kah güldüren kah ağlatan anılar, böyle zamanlarda yüreklerimizin tek tesellisi olur. Ancak çoğu zaman ölen kişiler ne kadar sevilseler de bu bağlılık vefayla bütünleşmezse çabuk unutulup giderler. Her sanatçının hem yaşadığı dönemde değerinin anlaşılması ve ölümünden sonra da unutulmaması en büyük dileğimiz.

Anadolu Üniversitesi Karikatür Sanatını Araştırma ve uygulama Merkezi, karikatür sanatının büyük ustası Semih Balcıoğlu’nu, ölümünün birinci yılında Eğitim Karikatürleri Müzesinde düzenlenen bir törenle de andı. Anma gününde ayrıca 21 Kasıma kadar sürecek olan Semih Balcıoğlu’nu Anma Sergisi de düzenlendi. Sergide sanatçının cenaze töreni ve arkadaşlarıyla çektirdiği fotoğrafların yanı sıra, müzeye bağışladığı karikatürleri, karikatür objeleri ve kitapları da sergileniyor. Anma gününe, karikatür sanatçılarından Tan Oral, Kamil Masaracı, Raşit Akyakalı, Semih Poroy; Eskişehir’den de Atilla Özer, Beytullah Heper , Pertev Ertün, ve K.Diyar Aydoğdu katıldılar. Sanatçılar sırayla Semih Balcıoğlu’yla olan anılarını dile getirdiler.

Bir sanatçıyı anılır kılan şeylerinin arasında her ne kadar eserleri ön planda geliyorsa da dostları arasında kalıcı değerler bırakması da önemli. Hele ki gülmece sanatçılarının sevilmesi insanı dünyayla olduğu kadar kendisiyle de yüzleştiren bir durum. Özellikle kara mizah yapan sanatçılar için daha da geçerli bu durum. Hem akla karayı söyleyecek,  yer yer saldırgan bir tutum takınacaksınız hem de sevileceksiniz. Semih Balcıoğlu da eserlerinin yanı sıra disiplinli çalışmasıyla anıldı. Kamil Masaracı, onun için  “Gezegenimizin en sıkı çizerlerindendi” dedi.

Karikatürcüler Derneği Ekim Ayı Haber Bültenini Semih Balcıoğlu’nun anılmasına ayırmış. Bültende Semih Balcıoğlunun karikatürlerinin yanı sıra Raşit Yakalı, Kadir Doğruer, Kamil Masaracı, Orhan Enez, Kamil Yavuz, Akdağ Saydut, Sami Caner, Cihan Demirci, Güngör Kabakçoıoğlu, Erdoğan Bozok, Bülent Okutan, Orhan Doğu, Veysel Donbaz, Ferit Avcı,Tonguç Yaşar ve  Ferit Öngören’in anılarına yer verilmiş.

Semih Balcıoğlu karikatür sanatını gazete ve dergilerin dışına taşımış, üç boyutlu karikatürü de denemiş bir sanatçımız. Aslında yalnızca üç boyutlu karikatür değil her türlü karikatür yaparak Türk karikatürüne yeni biçemler kazandırdığını söyleyebiliriz. Başlangıçta Altı yazılı karikatürler yapan sanatçımız sonraları altı yazısız karikatürler, siyasi karikatürler, desenler, kara gülmece ve panik yaratan karikatürler yaptı. Üç boyutlu karikatürlerini seramik ve heykele uyguladı. Anma sergisinde de yer alan karikatürlü iskambil kağıtları da onun adıyla birlikte anılıyor ve en fazla albüm yayımlayan sanatçı olarak da biliniyor. Yurt içi ve dışında pek çok sergi açan Semih Balcıoğlu’nun,  Anadolu Üniversitesi Güzel sanatlar Fakültesi’nde de dersler verdiğini ve son sergisini de Eğitim Karikatürleri Müzesinde açmış olduğunu öğrendik.

Anadolu Üniversitesi Karikatür Sanatını Araştırma ve uygulama Merkezi’nin sanatçıyı anma konusunda vefalı davranması karikatür sanatında geriye giden bazı şeyler için ümit verici bir adım. Karikatür sanatçılarının her geçen gün işleri zorlaşıyor. Özellikle nitelikli dergilerin kapanması ve gazetelerin eskisi kadar karikatüre önem vermemesi iş olanaklarını sınırlar hale getirdi. Karikatürün başka alanlarda kullanılması ise sanatçı için arzu edilir bir durum olup olmadığı tartışılır durumda.

Bir usta her zaman eserinden daha büyüktür. Yaşam içersinde eserleriyle karşılaştığımız tüm sanatçıların bıraktığı değerlerle birlikte unutulmaması tüm sanatseverlerin dileğidir.

zehra çam