Provasız Hayatta Kişisel Marka Olabilmek

0
105

Civcivler yeni doğduklarında, tavuklar kanatları arasında onları hem ısıtırlar hem de onları korurlar. Ancak yine de bir civciv yavrusu kısa zamanda yürüyebilir ve kendini besleyebilir. İnsanoğlunun yaşam serüveni daha doğuştan zorluklarla başlar. Uzunca süre korunup gözetilmek ister. Bir yandan da bir bebek, bir yaşında annesinden farklı bir birey olduğunu anlar anlamaz “bağımsızım ben” mesajını vermeye çalışır. Bayrak dikebileceği bir ada olmadığından, boyundan büyük bidonları evde sürüyerek ya da eline geçen şeyleri fırlatarak kendini göstermeye çalışır. Ama yine de her şey onun için düşünülür. Ancak günler günlere eklenirken anaokulu, ilkokul derken bir yarış başlar emsalleri arasında.
Çağımız kendine has kaygıları büyütmekte geç kalmaz. Yarışçıl telaşlar koyar önümüze. İnsan “Ne” yapmalıdır da başarıyı yakalayabilsin ve emsalleri arasında sivrilebilsin. Sebahattin Eker “ Provasız Hayatta Kişisel Marka Olabilmek” adlı kitabında ilk gençlik döneminden orta yaşa kadar kişilere yardımcı olabilecek pratik bilgilerle ve öneriler içeren öğütler veriyor. Özellikle hayatın provasız olduğunu düşünmek düşündürücü. Çünkü hepimiz deneyimlerimizi ilk elden yaşıyoruz. Ve genelde aynı serüvenden iki kez geçmek yanılgıyı ve yenilgiyi telafi etmek için geç sayılıyor. Bu nedenle insanoğlu Ne yapmalı? Sorusunun yanı sıra, nasıl yapmalı sorusuna da öğüt arıyor.
Tarımsal dönemde insan için bilgelik ve ustalık nasıl geçerliyse günümüzde de bilgi ve uzmanlık aynı önemi taşıyor. Ancak bilginin çoğalması nedeniyle de insanın birçok şeyi bir arada yapabilmesi değil, bir alanda çok iyi olmak önemli hale geldi. Bu hem sizin başkalarından farkınızı oluşturuyor hem de aranılan birey haline getiriyor. Ancak eğitim sisteminin tek düzeliği ve yaratıcılığ