PROJELER VE ÇIKTILARI “ODUN PAZARI 2006”

0
107

 

Günümüzde her ne kadar bilgi çokluğundan söz ediliyorsa da gerek ulaşmak gerekse de bilgilerin güncelleşmesi hala bir sorun olarak önümüzde duruyor.   Odunpazarı Belediye Başkanlığı’nın yürüttüğü “Sokak Sağlıklaştırma ve Çevre Düzenlemesi Projesi; Eskişehir Odunpazarı Arifbey Sokak, Koca Müftü Sokak ve Işıklar Sokak Sağlıklaştırma Projesi” geçtiğimiz günlerde 1. Ulusal Mimarlık Koruma Ödülü aldı. Odunpazarı Belediyesi bu projeler kapsamında Odupazarına yeni bir kimlik kazandırıyor. Bu projelerin bir çıktısı olan “Odunpazarı 2006” adlı yayında bu çalışmalarla ilgili geniş bilgiler yer almakta.

Projelerin yürütülmesinde tanıtım ve bilgilendirmeye yönelik çalışmalar, yapılan işleri görünür kılıp kalıcı bellek yaratmak konusunda önemli bir adım. Çünkü Yaşam her gün kendi rengini değiştirirken yaşadığımız yerde nelerin değiştiğini fark edemiyoruz bile.

Odunpazarı evleriyle ilgili yürütülen projelerin önemli bir özelliği de bir bütünlük içinde yürümesi. Projeleri tanıtımını içeren “Odunpazarı 2006” adlı eserde Belediye Başkanı Burhan Sakallı bu konuda: “Biz sadece tarihi dokuyu restore etmiyor, o doku ile birlikte o dokunun geri planındaki sosyo-kültürel yapıyı, bölge insanımızın sosyo-ekonomik ve sosyo kültürel yapılarını güçlendiriyor, yaşam standartlarını yükseltiyor, hemşerilerimize yeni bir yaşama konforu getiriyoruz. Odunpazarı Evleri Yaşatma Projesi ile birlikte ilk defa, bölgenin ve bölge insanımızın sosyal ve ekonomik statüsünü iyileştiriyor, sağlıklaştırıyor ve restore ediyoruz.” demektedir.

“Odunpazarı 2006” adlı yayın hem projelere ilişkin bilgiler vermesinin yanı sıra Odunpazarındaki mevcut dokulara ilişkin ayrıntılarla birlikte bilgilendirme yazıları ki bunlar arasında Yard. Doç. Dr. Erkan Uçkan’nın Cephe elemanları; Hüsnü Kaptan Odunpazarı Marka olma yolunda; Pof. Dr. Mustafa İsen’in Tarihi Kent Dokusunu Ortya Çıkarmak; Sanat Tarihçi Z. Çiğdem Alas Külliye’nin Mimari Özellikleri; Nejat İşçan’ın bilgileriyle Odunpazarının Manevi Coğrafyası, Çeşmelere ilişkin bilgiler; Prof. Dr. Halime Doğru’nun Sosyal Meken Olarak Çeşme Başları adlı makalelerin yanı sıra Gazeteci yazaer Semih Esen’in Yukarı Mahalle; Gamze Sarıkoca’nın Odunpazarlının İkinci Hanesi Kahvehaneler; Şaban Bağcı’nın Cumbalı evlerin Arkasına Sığınan Sevdalar adlı yaşantıya dair yazıları yer almakta. Bu yönüyle eser, bir tanıtım kitabından çok bir bellek ve başvuru kitabı haline gelmiş.

Kentimizde yerel tarihle ilgili özellikle yakın tarihle ilgili kaynak eksikliği var. Bu zaman zaman dile gelen bir konu. Bir kent kitaplığı kurulması, kente dair, eski ve yeni gelişimlerin bir arada bulunduğu bir başvuru merkezinin olması gerektiği üzerinde durulmakta. Sorun şu ki, bu konuya kim sahip çıkacak? Belediyeler mi, üniversiteler mi? Geniş kapsamlı çalışma alanları olan bu ve benzeri konularda ortak projeler üretmek ve her kurumun kendi payına düşeni yerine getirmesi gerekmekte. Bunun yanı sıra işi üstlenebilecek ya katkı verebilecek birikime sahip kişilerin gönüllü olması ve koordineli çalışması da gerekmekte. Çünkü tarihe ait değerler arasında, büyük mimari eserlerin, evlerin, kahvehanelerin, çeşmelerin yeri kadar yaşanmışlıklarında büyük önemi var.

Odunpazarı da dahil olmak üzere Eskişehir için bellek oluşturabilecek diğer eserlerin de bir ana önce oluşturulmasını diler, “Odunpazarı 2006” adlı eserle sizleri Odunpazarı sokaklarını dolaşmaya davet ediyorum.

Zehra Çam

31 Aralık 2006 Pazar Anadolu gazetesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here