Odunpazarı Lions Kulübü Zirvedekiler Ödülleri

0
121

İnsan kendisinden önce örülmüş bir ağ içine doğar. Yasalar belirlenmiş, koşullar oluşturulmuş, kurallar konulmuştur. Bu koşulları çevremizden öğrenme yoluyla kabulleniriz. Çoğu kez bu izler üzerinden gideriz. Ancak insan aynı zamanda itirazcı ve yaratıcı bir varlık olarak çevresine ve yaşadığı ortama müdahale etmek ister. Bir yandan kendi benzerlerinden yeni bir grup olma çabasına giderken, bir yandan da “kendi farkı” için çareler arar ve adımlar atarak yeni yollar açar.
Sivil Toplum Kuruluşları; görüş, hizmet ya da mesleki alanlarda birlikler oluşturarak bu yarışta yol alırlar. Lions Kulüpleri de dünya çapında teşkilatlanmış ve toplumsal gelişim için önemli adımlar atmış bir kuruluş. Ne var ki ülkemizde çabaları yeterince anlaşılamamıştır. Dünya çapında özellikle sağlık konularında pek çok çalışmalar yapmış ve göz hastanelerinin açılmasına ön ayak olmuşlardır. Kentimizde de Yunusemre Lions, Tepebaşı Lions, Porsuk Lions, Odunpazarı Lions Kulübü gençlik örgütleriyle çeşitli çalışmalar yapıyor. Kuruluşlarında; dostluk, arkadaşlık ve karşılıklı anlayışla, iyi yönetim ve iyi vatandaşlık ilkelerinin gelişimine katkı vermeyi ön planda tutuyorlar. Toplumsal sorumluluğun yanı sıra bireyi de önemli sayan Lionslar ilkelerinde buna şöyle değiniyorlar. “ Acılıyı avundurmak, zayıfı desteklemek, muhtaçlara yardım etmek yoluyla insanlara hizmet vermek”
Geçtiğimiz günlerde Odunpazarı Lions Kulübü yaşadığı yere olan vefayla Eskişehir’de önemli çalışmalar yapmış kişilere ödüller verdi. Kurulduğu 1965 yılından bu yana kırmızı-siyahlı formayla göstermiş oldukları üstün performans ve Eskişehirspor’un başarısında büyük emekleri katkıları geçmiş futbolcularından Nihat Atacan, Vahap Özbayır, Kaptan İsmail Arca ile Beşiktaş’ın efsane futbolcusu Süreyya Özkefe;‘Yılın Zirvedeki Futbolcuları’ ödüllerini; ‘Eğitim’ Dalında Sınıf Öğretmeni Talip Korucu; ‘Bilim’ alanındaki hizmetlerinden dolayı Doç. Dr. Haydar Aras; ‘İş Adamı’ dalında ‘Güçlü Otomotiv’ Yönetim Kurulu Üyesi Cüneyt Güçlü; ‘Sağlık’ dalında ESOGÜ Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Görenek; ‘Siyaset’ dalında ANAP İl Başkanı Nihal Doğruöz: ‘Sivil Toplum Örgütü’ dalında Kadın Dernekleri Platformu Başkanı Şükriye Çalışıcı; ‘Sanayi’ ödülü dalında ise CHP Eskişehir Milletvekili Mehmet Ali Arıkan; Basın dalında ise ES TV Genel Yayın Yönetmeni ve Program Yapımcısı Muharrem Esen; ‘Sanat’ dalında Orhan Aydın ‘2006 yılının Zirvedekiler’ ödüllerini aldılar.
Ödüllere baktığımızda mesleki başarıların ön planda olduğunu görüyoruz. Bu başarılar kişisel başarılarla birlikte Eskişehir için de bir anlam ifade ediyor. Zira kentimizin adının duyurulmasında, marka yaratmasında, yeni bir girişimin Eskişehir’de başlatılmış olmasına dikkat edilmiş. Sanat dalında Orhan Aydına ödül verilmesi de anlamlıydı. Çünkü Orhan Aydın eserlerinde Eskişehir’e mekân olarak yer vermiş, coğrafyamızın edebiyatımıza taşınmasını sağlamıştır. Ödül töreninde genç bir sporcuya da yer verildi. Genelde ödüller, bir kurumun ya da alanın kendi içindeki değerlendirmelerdir. Odunpazarı Lions Kulübünün verdiği ödüllere baktığımızda, kendi kurumlarının değil, kente hizmet eden kişilerin seçilmiş olması önemliydi.
İnsanın yaşadığı yerde oluşan değerleri fark etmek ve esinleyenine vefa göstermesi etik bir davranıştır. Toplumsal önyargının ve rekabetin çoğaldığı bir zamanda sevginin ve vefanın azalması önemli yaralar açıyor. Kişinin başarısındaki yolculuk her ne kadar bireysel algılansa da yaşadığımız yer bize ilham verir ve başarıya giden yolda bizleri besler. Bunun geri dönüşümü olan yeni olanakların açılması ve başarının paylaşılması özendirici etkiler yaratır. Yaşam içinde her ne kadar ödüller ve ye teşviklerle yerimiz belirleniyor görünse de iz üzerinden gitmek ya da yeni yollar açmak kendi seçimimiz.
Siz hangisini tercih ediyorsunuz?

18 Nisan 2007 Çarşamba Anadolu gazetesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here