“ODUNPAZARI EVLERİ YAŞATMA PROJESİ 2005”

0
133

Kentimiz her gün bir yeniliğe adım atılıyor. Belediyelerimizin ürettiği projeler her ne kadar kendi girişimleri ise de bazı projeler ‘kardeş proje’ niteliğinde. Kentin belleğini oluşturmak, gelecekteki vizyonunun belirlemek, toplu konut projeleri,  tarihine sahip çıkmak, sanatsal yapılanmalar gibi. Bir yandan yeni yeni hizmet binaları planlanırken bir yandan da tarihsel dokular yenileniyor. Önceki yıllarda Meyve Hali Binası’nın restore edilip Haller Gençlik Merkezi’ne dönüştürülmesi,  TMO’nin restoresi, fabrikalar bölgesindeki yeni yapılanmalar, Kurşunlu Külliyesi’nin restoresi ve Odunpazarı Evleri gibi. Bu çalışmalar, yalnızca kente yeni bir görünüm vermekle kalmıyor, kentteki yaşama yeni alışkanlıklar getiriyor.

Daha önce EBB.ce Odunpazarı evlerinin geleneksel mimarisine bağlı kalınarak 11’iyeni olmak üzere 14 binanın yapımına başlandı. Odunpazarına gönül veren Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı’da uzun zamandan beri “Odunpazarı Evleri Yaşatma Projesi 2005” i yürütmekte idi. 21 Kasım günü yapılan basın toplantısında proje tanıtıldı. Odunpazarı mevkii Beyler Sokakta yüz evin restorasyonu ve Atlı Han yıkılıp, aslına uygun olarak yeniden yapılacak.

Günümüzde yapılan Belediyeciliğin vergi toplayıp, asfalt ve kaldırım yapmaktan daha fazla şeyler içerdiği yapılan çalışmaların kendi bütünlülüklerinde de anlaşılıyor. Bir kentin kültürel hayatı da yalnızca yaşanılan zamana ait bilgi-işlev üretimi ve tüketiminden oluşmaz. Tarihsel dokuların ve  o kente ait diğer kültürel motiflerinde ortaya çıkarılması gerekmektedir. Odunpazarı Belediye’since daha önce Yunus Emre Divanı, Nasreddin Hoca kitapları yayımlanmıştı. Şimdi Eskişehir Türkülerinin bir kısmından da EHM Korosunun seslendirmesiyle bir CD hazırlanmış. İleride şehrimizle ilgili daha çok kaynak yayın oluşumuna gidilmesi sevindirici olur.

Girişimci ve yaratıcı düşünce önce hayal ile başlıyor. Burhan Sakallı konuşmasında hayal kurmanın önemine dikkat çekti. Sıradan insan eskiyi atıp, yeniyi alır. Büyük bir arazi onun için kırlık bir alandır; ev barınak; kent oturulan bir yerdir. Yönetim ve siyasetin de farklı bir yaratıcılığı var. Yöneticiler bir arazi parçasını gördüklerinde, oraya evler, fabrikalar, yollar, parklar, bahçeler düşlüyorlar. Evlerin yanan ışıklarını henüz olmadan görüyorlar. Üzüntü ve kederler için teselliler düşünülüp hastanesinden kültür merkezlerine kadar her şey pazılın parçaları gibi tek tek yerine konuluyor. Yalnızca bir kişinin değil bir toplumun yaşamı hayal ediliyor. Parklarda oynayan çocuklar, işe giden babalar, evinde yaşayan bireyler düşünülüyor. Daha birkaç yıl öncesine kadar Eskişehir yaşanılacak yerler arasında tercih edilmiyordu. “Eskişehir’de gidilecek bir yer yok denilerek, Eskişehir’in çamuru, tozu ve kirli havası” konuşulurdu. Bugün ise yapılan gelişmeler konuşuluyor.

“Odunpazarı Evleri 2005”  projesinde de kültürel gelişimin yanı sıra, ticari gelişime katkı vermesi de hedefleniyor. 100 evin iyileşmesiyle 5.000 kişiye iş, ve yılda 250.000 turist gelmesi planlanıyor. Özellikle El Sanatlarının gelişimiyle ilgili yapılacak çalışmaların bir bölgede toplanması şehrin çeşitli yönleriyle tanınmasına katkıda bulunacak. Eskişehir denilince “çiğ börek ve lüle taşı” geliyor. Lüle taşının bugün geldiği nokta Eskişehir’i bir adım ileriye götürecek noktada değil. El sanatlarımızın durumu da öyle. Gümüş işçiliği, telkari, dokumacılık ve çömlek yapımının da canlandırılması gerekli. Eskişehir geneline yayılmış ve dağılmakta olan el sanatlarımız böylece bir araya getirilerek belirginleştirilebilir.

Bir kente ait anılar mekânlarda gelişir. Çoğumuz gezip gördüğümüz bir yeri “… hatırası” diye o bölgeyle alakası olamayan bir objeyle anarız. Bir yapı ya da gidilen yeri  simgeleyen  bir şeyle çekilen fotoğraflar da bunlara eklenir. Ancak çoğu turistik olduğu söylenen yerler,  kültürel gelişimden çok eğlence hayatının canlandırılmasına dayalıdır. Bu nedenle o yerlere ait hatıralar ve ya ticaret, çarşı-pazar mantığıyla gelişmiş işporta malların satışına dayanır. Bodrum hatırası diye tahtadan kalem alırız ama Bodrum’da pek kalemle ilintili bir şey yapmayız. Bu nedenle Turizmin kültürel bir dokuyla geliştirilmesi, bizi turizm yutturmacasından da kurtarır. Canlanacak alışveriş de gerçekten Eskişehir’in izlerini taşır.

“Odunpazarı Evleri yaşatma projesi 2005” in açılımının, şehre bu anlamda katkı vermesini ümit eder, projede yer alacak tüm çalışmalara başarılar dilerim.

23 Kasım 2005 Çarşamba Anadolu gazetesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here