Nezih Demirkent Basın Ödülleri

0
106

Bazı insanlar iz üzerinden giderler. Bazıları ise yeni yollar açarlar. Türk basın dünyasının yakından tanıdığı Nezih Demirkent yaşamında yeni yollar açmış biri. Başarı ve yaşamınızdan sonra anılmak, yalnızca çok çalışmak ve çok şey elde etmekle mümkün olmayabilir. Çalışmayı ve verimliliği bazı etik değerlerle de oluşturmak gerekli. Tüm başarı öykülerine baktığımızda ustalığın bu niteliklerle armonize edildiğini görürüz.

Nezih Demirkent’in yaşamını okuduğumda diğerkâm bir sevgiyle beslenmiş bir ömrün tanıklığına rastladım. Değerbilirlik, insana ve insanın yapabileceği şeyleri öngörerek buna olanak sağlaması ve teşvik edici olması açısından önemli davranışların altını çizmiş. Özellikle Spor yazarlarının basın dünyasında önemli sorumluluklar alması, her şeyin uzmanlaşma sayıldığı günümüzde insana güvenmenin doğru sonuçlarını ortaya koymuş. Yaşamını anlatan ve Dünya Gazetesi’nce yayımlanan “Duayen Nezih Demirkent’e Armağan” adlı eserde,  birlikte olduğu ve çalıştığı pek çok kişi için teşvik kaynağı olduğu açıkça görülüyor. Nezih Demirkent’in yaşamında bunların yanı sıra bağımsızlık, şeffaflık; bir gazeteci olarak tarafsızlığı da her zaman ön plana çıkmış.

Basın ve yayın dünyasında İstanbul’un çok büyük bir önemi var. Pek çok şeyin kalbinin İstanbul’da attığını biliyoruz. Nezih Demirkent’in önemli bir diğer yanı da Anadolu’ya önem vermiş olması. Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Osman Arolat, Demirkent için “Anadolu Sevdalıs%