“Mevsimin Adı Barış” Ömer Çaha

0
211

Zamanın birinde doğuda yaşayan bir kral dünya tarihini merak eder. Tarih yazarlarını çağırarak: “Derhal yedi iklim dört bucak dünyayı dolaşıp, insanlar bugüne kadar neler yapmış öğrenin gelin” der. Tarih yazarları giderler ve on yıl sonra, on deve yükü kitapla gelirler. Bizim kral: “Bu kadar kitabı okuyamam bana özetleyin de gelin” der. Aradan on yıl daha geçer. Kitap sayısı on deve yükünden bir deve yüküne iner. Bunu gören kral: “Aradan yirmi yıl geçti. Bu kadar kitabı da okuyamam bunların da özetini çıkarın” der ve bir on yıl daha geçer. Artık dünya tarihi tek kitapta toplanmıştır. Ancak bunca yıldan sonra kral hastalanmış gözlerinin feri gitmiştir. Yazarlarına “Benim bu kitabı okumaya ne halim ne de vaktim yeter. Gelin siz bana bu kitapta neler yazıyor kısa yoldan anlatıverin” der. Yazarlar aralarında konuştuktan sonra. “Ey yüce kralımız! Dünyanın her yerinde insanlar: doğmuşlar büyümüşler, savaşmışlar ve ölmüşler” der.

Savaşlar: Gündüz ve gecenin ortak kabusu ve coğrafyamızın kumdan tepeleri. Haritalar yap boz oyunlarında her defasında başkası için ad almış. Yedi iklim dört bucak tüm insanlığının ömrüne tökez olarak varolmuş.Oysa “bir sevincin ürünü olarak doğan insan”[1] için barış ortak bir düştür. Bir çocuğun düşünden, düşünen büyük adamın işine kadar. Çünkü tüm insani değerleri alt üst eden savaşlar her zaman kaygı uyandırmıştır. Kaygı kadar da  şaşkınlık uyandırmıştır.Tıpkı kralın  sorusuna gelen  cevap gibi. Bu şaşkınlığı Fikret Bilâ Sırbistan’daki savaştaki bir çocuğun sorusuyla dile getiriyor. “Çocukları küçük kurşunla öldürürler değil mi anne?”[2].

Sivil Toplumla ilgili yaptığı çalışmalardan tanıdığımız Fatih üniversitesi İİBF Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Çaha, Lotus yayınlarından çıkan “Mevsimin adı Barış” adlı kitapta, barışa ilişkin şiirler kaleme almış. Ömer Çaha kitabını  büyük düşünür Kant’a adamış. Bildiğimiz gibi Avrupa Birliği ve dünyadaki barış istemi için harekete geçen kişidir Kant. Ömer Çaha da “Kutupların buluşması” adlı şiirinde “Bir harita taşıyorum üzerimde yedi kıtadan / Aşktan ve tılsımlı kelimelerden oluşan/  yürüyorum ormanlar boyunca yorgun ve bitkin /Omuzlarımda yedi kıtanın tanrısını taşıyorum” diyerek evrensel sevgi ve özleminin ağırlığını dile getiriyor.

Dünyadaki  savaş ve barış ilişkisine baktığımızda genelde silahların sustuğu bir zamana ait görünüyorlar ki bu dönemler de çoğu kez birer pusu vakti olarak karşımıza çıkıyor. Ömer Çaha ise tarihin zaferlerini bir kenara itip aynı şiirinde “Doymuyor yedi hikmete susamış beynim” diyerek. barışa gidebilecek yöntemin yedi hikmetten geçeceğinin altını çiziyor. Çünkü hiçbir iyi amaca kötülüğün perdesinden geçerek ulaşılamaz.Barışa da uzanan yol için de insani erdemlerin uygulanması gerekliliğinin ve uzlaşmanın altını çiziyor şiirlerinde. Kim bilir belki bu nedenle şiirine  “Kutupların Buluşması” demiştir.  Ebedi barış şiirinde bu durumu  bir kez daha vurguluyor. “Nedense tarih kitapları / siyasi tanrıların savaşlarıyla dolu/ Ve krallardan kalma görkemli saraylar/ Nedense tütmez gözümde pek/ Grek’in sitesi, Roma’nın ihtişamı, Arap’ın Saltanatı, Türk’ün devleti/ İçimde yatan/ sınırları sökülmüş bir dünya/ Orduları erimiş/ Despotları yıkılmış bir devlet”. Ve “… hayatımızı adamaya dair ne varsa hepsi, gözümden döküldükçe sorular uyanıyor kafamda/ Her soru bir cevabı siliyor./ Cevaplar silindikçe/ Cevapsız sorularla dolup taşıyor zihnim” diyerek tarihteki kahramanları bir bir sıraladıktan sonra “… hepsinde kandan ve dehşetten nümayişler görürüm/ Sonra geçerim Kant’ın açtığı aydınlık yoldan/ ve Hakikatin Ebedi Barış olduğunu görürüm./ Ve tüm şiirlerimi “ebedi Barış” için yazılır.” deyip sözünü barıştan yana yürütüyor. Şiirlerinde yalın bir dil kullanan Ömer Çaha bu özlemini bazen tarihe bazen de kendine yaptığı yolculuklarla dile getiriyor.

Bizler doğulu kral gibi tarihin gerçeklerini bilmez değiliz. Önümüzde serilidir Ak ile Kara!… Kan ve Gül!… Ömer Çaha tercihini gülden  yana kullanıyor. Ya siz?

zehra çam

[1]  Ataol Behramoğlu. “Bütün insanları dostun bil kızım” şiirinden

[2] Hasan ali Toptaş , Harfler ve Notalar. Doğan kitap. 1. Baskı Ekim 2007 İstanbul s/148

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here