Meryem Sevin’in Ardından

0
266

Bazen işittiğiniz bir haberin yalan olmasını istersiniz. Ölüm haberleri de bunlardan biridir. Pek TV seyretme alışkanlığım olmadığından, internetten yerel gazeteleri okuduktan sonra Kanal 26’yı açtım. Canlı yayın linkinden olup bitene bakayım derken alt yazı olarak şair ve şarkı sözü yazarı Meryem Sevin vefat etti haberi geçti. Yanlış mı görüyorum acaba dedim ve arkasından Bülent Özyazıcılar’ı aradım ve haber doğru mu? diye sordum. Maalesef doğruydu. Meryem Sevin liseden sınıf arkadaşımdı. Uzunca bir süreden beri rahatsız olduğunu işitmiştim. Her ölüm gibi Meryem’in ölümü de erken ölüm.

Ertesi gün cenazesinin kaldırılacağı yere biraz erken gitmişim. O zaman eve uğrayıp yakınlarına başsağlığı dilemek istedim. Ve Camiinin sağlık kabininden adresi öğrendim. Giderken de yaşamın insanları yakınken ırak, ırakken de olur olmaz yakınlıklılara nasıl savurduğunu düşündüm. Biz sanatçılar veya görev gereği birçok mekânda buluşan çalışanlar olarak ne de çok çevremiz var sanıyoruz. Oysaki bugün pek çok mekânlarda sadece birer resim gibiyiz. Rollerimizin görevlerimizin gereği oralarda bulunuyor evlerimize yalnız dönüyoruz. Hiç kimsenin samimiyetini sorgulamasak bile, yaşamın koşuşturması ilişkilerin süreçlerini tamamlamaya engel oluyor. Arkadaşımın ölümüne çok üzülmeme rağmen adresini eğer camiinin sağlık kabininden öğreniyorsam, ya da bir başka dostum da hala evimde bir bardak çayımı içmemişse ki durum böyle “hayat bizi nereye savuruyor” diye düşünmeden edemiyorum.

Aklıma hemen okuldaki günlerimizde birlikte dersten kaçtığımız birkaç gün geliyor gülümsüyorum. Matematik başta olmak üzere birkaç dersten sınıfta kalmıştık. Ve bütünleme sınavları için kurs açılmıştı. Yaz günlerinin güzelliği içinde dersi düşünen kim. Bizim bir araya gelip şiirler okuduğumuzu anımsıyorum. Delilik mi desek… Çocukluk mu?

Meryem Sevin’in yazdığı pek çok güfte bestelendi. Bunlardan en çok bilineni “Durup durup seni sarsam diyorum” sözlerinin geçtiği şaktı sözü. Öyle Çok Mutluyum ki Yaşamak Güzel, İçimde Şarkılar Söylüyorsun (Hüseyni), Peşinde Koşmaktan Yoruldum Artık (Muhayyer), Bir Sen Bir de Tanrım Bilsin( Nihavend), Hiç Kalbime Sordun mu (Hicaz) bestelerinin yanı sıra “Sarsam Diyorum” ve “Hazır mısın?” adında iki de kitabı var.

Meryem Sevin, yaşamın her zaman sevgi ve naif yanında durmuş biridir. Bir keresinde kendi yazdığım şiirleri ona götürdüm. O zamanlar Hamamyolu’nda bir yerlerde sokak çocuklarına ders çalıştırıyordu. Şiirlerime baktıktan sonra, “Zehra’cığım ben şarkı sözü yazarıyım. Senin şiirlerin benim dünyamın dışında. Bunu falanca kişilerle değerlendirmelisin” dedi. Her zaman açık sözlü ve açık yürekli biriydi. Pek çok programın yürütülmesinde sunulmasında görevler yaptı. Ancak yaşama baktığımızda gönül zenginliği ve yürekli olmak her ne kadar takdir görüyorsa da yaşam “akıl” ve “güç” merkezinden yürüyor. Genel olarak da duygularla hareket etmeniz yaşam içinde pek çok şeyi yitirmenizle sonuçlanıyor. Çünkü gücün ve aklın menfaat üzerindeki manevralarıyla şekillenen bir dünyada, duygulara fazla yer yok. Ama kim olursak ve hangi minvalde yaşarsak yaşayalım, toprak yolcusunu er geç kapıp, uykusuna vardırıyor.

Belki de son söz olarak ona “Rahat uyu” dileklerimizle birlikte, sanatın ve sanatçının değerinin sorgulandığı günümüzde, yol arkadaşları olarak onu eserleriyle “durup durup onu ansak diyorum”

zehra çam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here