LACİVERT DERGİSİ VE ESKİŞEHİR’Lİ YAZARLAR

0
102

Ülkemizde pek çok dergi yayın hayatında olmasına rağmen dergilerin varlıklarını sürdürebilmeleri hala çok zor. Süreli yayınlara baktığımız zaman mesleki dergiler sektörleriyle ilgili bilgilendirme ve tanıtım ağırlıklı. Dolayısıyla varlıklarını sürdürebilmek için kaynak sorunları yok. Zira tanıtımı içeren yazıların yanı sıra reklam gelirleri varlıklarını sürdürebilmeleri için kolaylaştıran bir unsur. Sanat dergilerinin de yükü kısmen hafif. Ancak kültür ve edebiyat dergilerinin varlığını sürdürebilmesi yoğun çaba istiyor. Özellikle basılı öykü dergiciliği kan kaybetti. Adam Öykü, İmge dergilerinin kapanması büyük kayıp.

Yaklaşık bir yıldan beri yayın yaşamında olan Lacivert dergisi de sessizce varlığını sürdürüyor. Esengül Kutkan yayıncılık yaşamına Kum dergisiyle adım attıktan sonra pek çok eseri edebiyatımıza kazandırdı. Lacivert dergisi de bunlardan biri. Yayın Kurulunu genç yazarlarımızdan Fevziye Alper, Neriman Ağaoğlu(Soylu), Fulya Bayraktar, Orkun Levent Boya, Tümay Çobanoğlu, Sofya Kurban’ın oluşturduğu dergi çeşitli zorluklara rağmen 11. sayıya ulaştı.  Genç yazarların elektronik ortama yöneldiği bir zamanda basılı yayında ısrarlı davranmak övgüye değer bir duruş. Elektronik ortam ya da  internet dergiciliği, sağladığı iletişim olanaklarıyla yeni yazan bireylerin geri dönüşüm olanağı olan ve kendini geliştirebilmek adına yeni olanaklar bulabildiği bir alan.  Genç yazarın tanınabilirliğini kolaylaştırmak adına iyi bir olanak Bununla birlikte elektronik ortamda seçicilik yeterli değil. Ben yine de edebiyatın nabzının basılı olanda attığını düşünüyorum. Çünkü basılı yayınlar hala seçiciliğini devam ettirebiliyorlar.

Yazın atölyelerinin yazanlar üzerindeki sonuçları hala tartışmalı bir konu. Lacivert dergisi, yazın atölyelerinin doğru sonuçlar verebildiğinin de iyi bir örneği. Yayın kurulunda saydığımız arkadaşlar atölye çalışmalarından sonra bir dergi çıkarmaya karar verdiler ve yayın yaşamına atıldılar. Lacivert dergisinin bir güzel yanı da genç yazarlara açık oluşu. İlk çıktığı günden bu yana önemli dosya ve ustaların yanı sıra genç yazarlara da yer veriyorlar.

  1. sayısında da Eskişehir’den dört yazarımızın yer alması sevindirici. Anadolu Üniversitesi öğretim elemanlarından Profesör Doktor Türkan Kuzu, “Masalların Çocuk Edebiyatındaki Yeri” yazısıyla; Dilek Çopuroğlu Demirdelen “Ölüm Kapıda” adlı şiiriyle Özgür Soylu ve gazatemiz yazarlarından Gürcan Banger öyküleriyle yer aldılar.

Türkan Kuzu’nun çocuk edebiyatı konusunda masal çözümlemeleriyle tanıyoruz. Özgür Soylu, çeşitli dergilerde öyküleri yayınlanmış bir öykücü. Gürcan Banger’i günlük yazı ve çeşitli konularda yazdığı mesleki ve araştırma kitaplarından tanıyoruz. Genelde düş ve düşünce yazıları birbirinden ayrı tutulmaya çalışılarak, yazarların alan seçmeleri konusunda ısrarlı davranılır. Ya şair ol. Ya öykücü. Her dala atlama tembihleri bir kaç alanda yazı yazalar için bir süre sonra baskıya dönüşür. Gürcan Banger’in şiir yazdığını biliyorduk.  “Neşenin Hikâyesi” adlı öyküsüyle, öykünün de penceresini açtığını gösteriyor.  Dilek Çopuroğlu Demirdelen de ileride ismini çok duyabileceğimiz bir şairimiz. Özgür Soylu her ne kadar Ankara’da yaşasa da biz onu Eskişehirli sayıyoruz. Her iki arkadaşımızın da hazır dosyaları var. Yakında onları kitaplaşmış olarak görmek sevindirici olacak.

Şehrimizde öykü ve şiir yazan dostların olması ve ulusal dergilerde yer alması sevindirici. Bununla birlikte şehrimizde de çeşitli dergi çalışmaları varsa da ihtiyacı karşıladığı söylenemez. Umarım önümüzdeki günler bu konuda bir çıkış kaynağı oluşturur. Bu açıdan, Lacivert Dergisinin oluşum ve deneyiminden yararlanmak iyi olacaktır

 

11 Ekim 2006 Çarşamba Anadolu gazetesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here