KUM DERGİSİ

0
106

Yayın yaşamına Ocak 2002 de başlayan Kum dergisi, zaman zaman kesintiye uğrayarak, zaman zamanda kapsam değiştirerek bugünlere geldi. İlk çıkışında “kültür, sanat, edebiyat, düşün” dedi. 2004  ün başında Kum; “anı, öykü,günce” olarak yayımlandı. 2005 başında ise “kültür, sanat, edebiyat” başlığında çıkıyor.

Süreli yayınların varlıklarını sürdürmesi her gün biraz daha güçleşiyor.  Bir yandan da yeni dergiler yayın yaşamına adım atıyor. Kum Dergisi yayımlandığı ilk günden bu güne değin bir derginin yaşayabileceği tüm seyirleri yaşadı dersek abartmış olmayız. Derginin devamlılığında sanat yönetmeni Aydın Şimşek’in çabaları göz ardı edilemez.

Kum’un içeriğindeki zenginlik her zaman göze çarptı. Düşünsel yazıların, yanı sıra, edebiyatın alımlanmasına ve öğrenilmesine katkıda bulunacak yazılar yazıldı.  Özellikle “öykü, anı, günce” olarak yayımlandığında bu türlerin tarihsel ve içeriğiyle ilgili yazılar,  kitaplık önermeleriyle birlikte yer aldı. Bir şair ve yazar için kitaplık oluşturmak çok önemlidir. Çünkü her sanatçı kendinden önce yazılanları bilmek, denenmemişi denemek için geçmişe ait birikimi bilme sorumluluğundadır. Doğru kaynaklara ulaşmak bu açıdan çok önemlidir. Birçok konuda olduğu gibi sanatı da tarihsel gelişimi içinde kavramadan çağınıza ait söylemi yakalamanız mümkün değildir. Çünkü “söylenmemiş söz yoktur”  Ancak biz insanoğlu unutkan olduğumuzdan her şeyi yineleyerek yenileyerek öğrenebiliyoruz.

Dergide edebiyatın içerik ve sorunlarının yanı sıra, edebiyatçıların da var olma sorunlarıyla ilgili yazılar çıktı. Öykünün ve şiirin geldiği noktalar zaman zaman değerlendirildi. Eleştirel yazılarında; “edebiyat ortamının ve konularının” eleştirisine yer verildi.  Kum dergisi bu açıdan kişisel polemiklerden çok, içerik ve estetiğe önem veren bir anlayış sergiledi.

Kum Ocak 2006 sayısında, yaklaşık olarak eski içerik ve biçimine kavuştu. Bir derginin içerik ve kapsamının daima yenilenerek okuyucuya sunulması açısından önemli bir adım. Yaşam her zaman değişim halindedir. Bunu yeni ihtiyaç ve oluşumlarla birlikte gelişime dönüştürmek hem cesaret işi hem de yenilikçi bir tavır.  Talat S. Hamlan, Aysu Erden, Emin Özdemir, Hüseyin Atabaş, Sevgi Özel, Sadık Aslankara, Tuncer Uçarol, Cemil Kavukçu, Özcan Karabulut, Zeynep Aliye danışma kurulunu oluşturmakta. Her sayısında Kum saatinden bölümünde Aydın Şimşek, Günce Eleştirileriyle Tuncer Uçarol, Kitap tanıtımları, düşünsel yazı, söyleşi, şiir ve öyküler yer alacak. Dergide 2003 yılının sonunda  “Şiir Her zaman” diyerek dergideki alanı daraltılmıştı. Bu sayısında şiire geniş olanaklar tanınmış olması sevindirici. Ayrıca “karanfil elden ele”   bölümünde yeni şairlerin yanı sıra bu sefer genç öykücülere de yer verileceğinin müjdesini veriyor.

Kum dergisinin ilk çıktığı günden bugüne Eskişehir temsilciliğini yürütmekteyim.  Eskişehir’de Yaklaşık kırk okuyucusu var. Gerek Aydın Şimşek gerekse Kum dergisi çıktığı günden bugüne Eskişehir’deki yazar ve şairleri önemsedi. Özellikle Sanat Derneği’nin etkinliklerinde eğitici çalışmalarda bulunarak yazarların gelişimine katkıda bulundu. Bundan sonra da Kum Dergisi Eskişehir de bu tür çalışmalar yapacaktır.  Ancak bazı çevreler Kum dergisini ve beni engelleme çabalarını, kendi varoluş sorunlarına eşitlemiş görünmekte ve “Vurun Kahpeye” mantığıyla” bir kampanya yürütmektedirler. Başka bir yazımda buna da değineceğim.

Bu yazımda sadece Kum Dergisinin yeni ve biçim ve zengin içeriğiyle yayın yaşamına devam ettiğini Eskişehir edebiyatseverleri ve okurlarıyla paylaşmak istedim. Yeni sayılarında görüşmek dileğiyle iyi okumalar.

15 Ocak 2006 Pazar Anadolu gazetesi

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here