KİTAP FUARI

0
115

Gün geçmiyor ki yerel basında şehrimizde fuar alanı ihtiyacı dile gelmesin. En son Gar Düğün Salonunda açılan “Yapı fuarı” hakkında yazılanlar da durumu doğruladı.  Fuar konusunda eski otogar’da ya da fabrikalar bölgesinde de zaman zaman bazı çalışmalar oluyorsa da Eskişehir’in ihtiyacını karşıladığı söylenemez.

TUYAP fuarlarına gitmeyi okur olarak çok önemsiyorum. Birkaç yıldan beri de düzenli olarak gidiyorum. İstanbul, Bursa ve geçen günlerde de İzmir’de yapıldı. Kitap fuarları okuyucuyla yazarın buluşması açısından çok yararlı. Ayrıca yazarların da birbiriyle tanışması için olanak yaratıyor. Şehrimizde büyük kitapçı sayısı az. Büyük kitapçı da yok denebilir. Kitapçıların meslek odalarının olmayışı da bunun göstergesi. Çünkü ilimizdeki kitapevleri “Bakkallar Odası”na kayıtlı.  Özellikle sanat kitaplarını bulmak çok zor. Ancak yayınevlerinin gezici satışlarıyla mümkün. Onlarda mekân olarak üniversiteleri seçiyorlar. Sanatın meraklı okurlarının bundan haberdar olması her zaman mümkün olamıyor. Ya da bu gezici satışlarla bütçeniz eş zamanlı bir uyum göstermeyebiliyor.

Fuarlarda son zamanlarda Belediyelerin faaliyetleri ve düşünce derneklerinin çalışmaları da tanıtım olanakları buluyor. Ayrıca şehre getirdiği hareket de gözden kaçmaması gereken bir husus. Kitap fuarlarında en önemli çalışmalardan biri de panel- söyleşi ve dinletilerdir. Edebiyatın ve sanat ortamın gündeminde olan pek çok konunun ele alındığı etkinliklerde pek çok konuyu art arda dinlemek mümkün. Okulların toplu gezileri, ödev yapmak için yazarlarla röportaj yapmak isteyen öğrenciler de renkli tablolar oluşturuyorlar. Bu etkinliklerde özellikle İstanbul dışındaki fuarlarda o şehirde yaşayan yazarlar da kendilerini ifade etme olanağı buluyorlar. Böylece yerel olanla ulusal olan birçok unsur bir arada kaynaşıyor. Çünkü edebiyatımız çoğu zaman İstanbul merkezinde dönmüş. Sonra sonra Ankara girmiş devreye.  Bursa’da çeşitli edebiyat grupları var. İzmir’de de pek çok yayınevi var. Ayrıca birkaç tane dergide yayımlanıyor. İzmir’de sanat çevresi sık sık bir araya gelebiliyor. Manisa, Aydın, Muğla, Denizli, Balıkesir gibi illerimize yakınlığı İzmir’in bir merkez olmasını kolaylaştırıyor.

Fuarlarda kitap satışının çok olduğu söylenemez. ‘En çok satanlar’ fuarlarda da yer değiştirmiyor. Çocuk kitaplarının satışta diğer kitaplara göre önde gittiği hemen fark ediliyor. Aileler test çözmeye başlamadan çocuklar ne okursa kar düşüncesiyle olsa gerek, bir gayret çocuk kitapları alıyorlar. Tek sorun seçici olabilmekte. Çünkü bu alan bakir bir alandı. Kısa zamanda pek çok yapıt üretildi. Bununla birlikte edebiyat eleştirmenleri çocuk edebiyatında üretilen her yapıtın yararlılığı konusunda kaygılılar. Öykü ve öykücü sayısındaki artışta kısmi bir duraklama olduğundan da söz edebiliriz. Çünkü şiirde yeni bir canlanma gözleniyor.

İlimiz iki büyük üniversitesi, Bilecik, Afyon, Kütahya illerine yakınlığı nedeniyle daha önemli bir merkez haline gelebilir. Ancak hala ciddi bir yayınevi yok. Yazarların çoğu gazete matbaalarında kendi yayınları olarak kitaplarını çıkarmaktadır. Sonra da eşine dostuna imzalamaktadır. Edebiyat dergisi konusunda birkaç çalışma olmakla birlikte diğer sanat dallarını da barındıran kapsamlı bir dergi, ilimizle ilgili tanıtım kitapları ve kent belleğine ilişkin yayınların eksikliği hala devam etmektedir.

Sözün özü ilimiz bir kültür kenti, sanat kenti olarak anılmasına rağmen yapılan etkinlik ve çalışmalar seyirlik olma özelliğinden sıyrılamamıştır. Çalışmaların koordineli olarak hızlandırılması kentimizde var olan kültürel potansiyeli, yalnızca sözü edilir olmaktan çıkarıp, işler hale getirecektir.  Kitap fuarı da bu canlanmayı hızlandırabilir.

7 Mayıs 2006 Pazar Anadolu gazetesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here