Ana Sayfa YAZILARIM Sanat Yazıları “KADIN ORADAYDI” FATMA ŞENGİL SÜZER

“KADIN ORADAYDI” FATMA ŞENGİL SÜZER

0
103

Tarih içinde ve günümüzde kadının yeri her zaman sorgulanmıştır. Kimi zaman “kadın baş tacıdır” diyerek, işlevi azaltılan bir izzetle kimi zaman da “kaşık düşmanı” diyerek tehdit olarak algılanmış. Bununla birlikte kaşığa aşın gelişi yine onun sayesinde olmuştur.

Bu sorgu ve yargılama geleneğin yanı sıra din içinde de sürmüştür. Kadın, tüm insanlığı günaha sürükleyen şeytanın oyuncağı olarak görülmüş daha da ileri gidilerek “şeytan” ın kendisi olarak adlandırılmıştır. Oysaki kutsal kayıtlar incelendiğinde “kadın aldandı” ifadesi kullanılarak payının pek de sanıldığı kadar kötü göstermemektedir.

Elest yayınlarının “Vahiy Sürecinde Kadın Rolleri Kadın Oradaydı “ adlı kitabında kutsal metinlerde geçen kadınların yaşamına değiniliyor. Afet Ilgaz, Belkıs Karaibrahimhakkıoğlu, Cihan Aktaş, Fadime Özkan, Fatma Şengül Süzer, Hasibe Turan, Halime Kökçe, İnci şahin, Melek Paşalı, Nihal Bengisu Karaca, Sibel Eraslan ve Yıldız Ramazanoğlu sırasıyla, Büyük Filmin Esas Kızı: Havva, Sare ve Hacer, Kül’den Kadın Züleyha, Hz. Asiye, Sucam (Belkıs), Hz.Meryem, Geçmiş ve Gelecek Arasında  Hz. Hatice, Hz. Ayşe, Özgürlüğe Adana Ömür: Sümeyye, Hint’in Avucunda Ateşle Dans ediyordu, Merhametin Beşiği: Hz. Fatma, Cümlenin Öbür Yarısı: Zeynep başlıklarında on iki kadın yazar, on iki kadını anlatıyor.

Yaşam öyküleri dinlemek, insanı insana model gösteren özendirici bir deneyimdir. Kitabın girişinde yazarlar, ele aldıkları kadınları yazmayı neden tercih ettiklerini kısaca anlatıyorlar. Biyografik eserlerde genelde ele alınan kişinin doğumundan ölümüne kadar, yaşadığı olaylar, meydana getirdiği eserle ve onu tanıyan insanların tanıklıklarını dile getiren bilgilerler yer alır. Bu kitabın farklılığı, ele alınan kişilerin yaşam içerisindeki duruşlarına önem verilerek, olaylarla birlikte onlardaki belirgin niteliklerin, şiirsel bir dille anlatılmasıdır. Aynı zamanda yazarlar kendi bakış açılarından da olayları değerlendirerek, anlatılan kişiler hakkındaki genel yargılara da faklı bir bakış getiriyor. Örneğin Yıdız Ramazanoğlu’nun kaleme aldığı İbrahim Peygamber’in eşi, Sare ve Hacer olayında genel yargı; kıskançlığın neden olduğu bir çekişme sonucunda Sare( Sara) Hacer’i evden kovmasıdır. Bu olay nedeniyle Sara öfkesine yenik düşen kadın konumundadır. Yazarımız bu durumu değerlendirirken, “Sara Hacer’i evden uzaklaştır,  (İbrahim Peygambere) kendinden uzaklaştır” dememiştir diyor. Yine Yusuf Peygambere aşık olan Züleyha’nın olayı anlatılırken, Züleyha basitçe beden düşkünü bir kadın olarak değil; Yusuf’a duyduğu sevgiyi; içinde bulunduğu konuma, topluma ve yasaklara rağmen bir sevgide ısrar etmeyi göze alması olarak dile getiriliyor. Bugüne kadar din içinde kadın erkek gözüyle ve söyleminde dile gelirken, kadın gözüyle kadınların yaşam öykülerinin irdelenerek kaleme alınması önemli bir adım.

Kitapta Eskişehir’den de iki yazar var. Fatma Şengil Süzer ve Fadime Özkan . Fadime Özkan’ın çocukluğu Eskişehir’de geçmiş. Fatma Şengil Süzer ise yaşamını şehrimizde sürdürüyor. Şiir ve öykü kitaplarının yanı sıra çeşitli dergilerde yazıları da yayımlanmakta  ve şehrimizde yayımlana Ardıç dergisinin de devamlı yazarlarından. Ebru sanatıyla ilgilenen  Fatma Şengil Süzer; yaşama dair birikimlerini, sözün içinden geçerek pek çok dalda dile getiriyor.

Yaşam öyküleri insana özendirici modeller sunar demiştim. Kimler için,  sorusunu sorduğumda, herkes için eşit değer taşıdığını söyleyemeyiz. Yaşam boyunca adımlarımızı yönlendirirken model aldığımız kişiler aracılık etse de kendi yolumuzu örmeye ve kendi duruşumuzu belirlemek ve sergilemek isteriz. Bu mücadele zamanın içinde yer eder ve tarihe mal olur. İster din içinde isterse yaşamın diğer alanlarında karşı çıkışlara ve yargılara rağmen geliştirilen yaşamlar, zaman içinde seslerini kaybetmezler. Hypatia’dan Sara’ya kadar değişkenlik içeren yaşamlar, tarihe unutulmayan izler düşerler. Görmezden gelmek, yok saymak ya da suçlamak fark etmez.

Çünkü  “Kadın Oradaydı”

5 Ocak 2006 Perşembe Anadolu gazetesi

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here