Eskişehir’in Yeni Dış Ticaretçileri

0
106

Çağımızdaki her yenilik farklı alanlarda bilgi edinmeyi de zorunlu hale getirdi. Firmaların sayısal nitelik olarak hızla artması, ticaret dünyasında ekonominin her gün hızla büyümesi üreticileri küresel hareket etmeye yeni pazarlarda yeni ve sürdürülebilir müşteri edinmeye zorluyor. Gelişen bu durum her alanda nitelikli bir iş gücü gerektiriyor.

Uluslar arası ticaretin araştırma, tanıtım, pazarlama, gümrük mevzuatı, kambiyo işlemleri gibi birçok alanı var. Bütün bunları bir kişi yapabileceği gibi ki bu zor ve hata barındırabilecek bir durum, birden fazla kişin ekip halinde yapabileceği bir iş alanı. Özellikle günümüzde rekabetin hızla arttığı bir zamanda Pazar tespitinde kendi yaptıklarımız kadar rakiplerimizi de tanımak önemli.

Ticari bilgiye ulaşmak özellikle günümüzde çok değerli bir hale geldi. Ticari bilgiye ürün hakkında bilgi edinebileceğimiz gibi, bu ürünle ilgili çizim, formül, raporlar, istatistikler ve dünya çapında kimler arasında ne kadar alınıp satıldığına varıncaya kadar pek çok şeyi içeriyor. Bu bilgilere kısa zamanda ulaşmak ve bilginin doğruluğunu teyit etmek bundan sonuçlar çıkarıp hedeflerimizi tayin etmek ayrı bir bilgi tür. İleri teknikle adeta “kelime avcılığı” yaparak pek çok şeyi internet aracılığıyla hemen bulmak mümkün.

Kentimizde firmalarda dış ticaret departmanlarında çalışan kişilere baktığımızda daha çok İngilizce bilen elemanların çalıştığı görülmekte. Firmalar ya daha önceki girişimleri ya da fuarlar aracılığıyla kurdukları bağlantıları sürdürüyorlar. Her ne kadar dış ticarette “Türk Tipi Ticaret” uluslararası ticarette farklı görülmekte ise de  gelişen pazarın durumu daha fazla araştırma yapmayı gerektiriyor.Çünkü yapabilenden daha fazlasını yapmak mümkün.

Eskişehir Ticaret Odası, Era Eğitim, YK Danışmanlık tarafından düzenlenen yaklaşık on dört hafta süren kursta “uygulamalı Dış Ticaret Eğitimi” yapıldı. Bu Ticari bilgi  kaynakları  ve uluslararası pazarlamadaki önemi ve kullanımı; strateji ve uluslararası pazarlama; ticari hileler, hilelere karşı koyma –  rekabet istihbaratı ve iletişim tekniklerinin uluslararası pazarlamada kullanımı; ticari bilgi kaynaklarını kullanarak hedef pazarların saptanması ve uygulamaları; işletmenin uluslararası pazarlama operasyonlarına hazırlık çalışmaları; ticari bilgi kaynakları destekli uluslararası pazarlama            operasyonları uygulamaları ve iletişim yöntemleri hakkında uygulamalı bilgiler verildi. Özellikle ticari yazışmalardaki satır aralarını okumak ve ticari müzakere ve pazarlık teknikleri üzerinde duruldu.

Dış ticaret özellikle ihracat devlet tarafından da desteklenen bir iş. Ancak bu konudaki destekler nelerdir ve nasıl yararlanılabilir. Kobi’lerin alabileceği destek ve krediler nelerdir ve nasıl başvurulabilir? Nerelerden bu konularda bilgi alınabilir? Sorularına da derslerde yer verildi. Yaklaşık yirmi kursiyer,kurs bitiminde ithalat ve ihracatın nasıl yapılabileceği, işlerin nasıl yürütebileceği konusunda donanımlı hale geldiler. Bu eğitimin farklı bir yönü de katılımcı firmaların kendi ürünlerine ait rapor, pazar vd şeyleri bulup uygulamalı olarak aktif satışın da gerçekleştirilmesiydi.

Dış Ticaret  Danışmanı Yaman Koç, Doç Dr. Murat Canıtez ve Gümrük Müşaviri Alaaddin İlker’in eğitmenlik yaptığı kursa; Erhan Akıncı, Nurdan Oral, Sevinç İnel, İlker Ergun, Hüsnü Gürer, Vahap Uğur, Cem Güven, Cenk Temel Tepegöz, Serkan Bayraktar, Dilek Şan, Mustafa Oğuz, Hüseyin Uyarlı, Duygu Taşlıca, Serdar Koçtürk, Özge Pınar Bağcı, Sibel Önal Akçin, Songül Yücel, Ufuk Durgun, Nihal İyibaş, Didem Arda, Kamile Güner, Zehra Çam, Melih Mertsöz, Banu Becerikliler, Mesut Sarıtaş katıldılar. Bu ekibin Eskişehir’in ihracatında yeni atılımlar yapmasında ve dış ticaretin bir çok aşamasında kaynak kişiler olmasını da dilerim.

 

 

 

 

9 Mayıs 2007 Çarşamba Anadolu gazetesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here