Eskişehir Edebiyatta Çekim Merkezi Olabilir Mi?

2
332

Bir çiftçi tohum ektikten sonra, gözünü topraktan ayıkmaksızın, havaya diker. Ürün filiz verir vermez çapalama ve sulama işlerine de devam eder. Eskişehir bir kültür kenti olarak toprağı uzun yıllar önce havalandırılıp ekime hazır hale gelmiştir. Gerek okuryazar gerekse nüfusunun çoğunluğunun kentte yaşaması nedeniyle, kentimiz kültürel yönden özel bir öneme sahip.

Sanat adına son yıllarda olumlu gelişmeler yaşanıyor. Özellikle Büyükşehir Belediyesinin “Sırası mı Şimdi” gürültüsüne rağmen sanatın temellenmesi konusunda yaptığı hizmetin yararlarını hep birlikte gördük. Diğer Belediyelerimiz de bazı adımlar attılar. Bunu da edebiyat adına bir başlangıç ve kazanım olarak görmekte yarar var. Ancak Edebiyat alanına baktığımızda mevcut olan potansiyelin daha profesyonel düzenlemelere ihtiyacı olduğu kanısındayım.

Kentte yapılan edebiyat etkinliklerinin bir sistem içinde olmadığından daha önce bahsetmiştim. Üniversiteler, Belediyeler, İl Kültür Müdürlüğü, Şairler Derneği, Sanat Derneği, Egev ve temsilcilikler; Edebiyatçılar Derneği, Türkiye Yazarlar Sendikası, Türkiye Yazarlar Birliği’nce değişik zamanlarda etkinlikler yapılıyor. Ancak bütün bir yıla yayılabilecek ve kent için kalıcı yararlar sağlayacak adımlar henüz atılmadı. Oysaki kentimizde, özellikle meraklı ve istekli, aynı zamanda yazmak üzere çabalarını sürdüren pek çok yazarımız var. Birçok isim de son günlerde aldıkları ödüllerle hem kendi adlarından hem de Eskişehir adından söz ettirdiler.

Sanat her ne kadar özel ve öznel bir yolculuksa da sanatı besleyen damarlarla birlikte gelişmesi söz konusudur. Edebiyat alanında yakın zamana kadar iki çekim merkezi vardı. Ankara ve İstanbul. İstanbul çoğu kez Ankara’yı “taşra” saysa da önemli edebiyatçıların ve edebiyat hareketlerinin doğmasına yol açtı. Son yıllarda İzmir, Adana, Hatay, Koceeli gibi şehirlerde de hareket olduğu dikkat çekiyor. Bütün bunlar akla şu soruyu getiriyor. Eskişehir de Edebiyatta bir çekim merkezi haline gelebilir mi?

Bu sorunun yanıtını, olabilir! Hatta olmalı! diye vermek istiyorum. Ancak atılacak adımların koordineli olmasında yarar var. Öncelikli olarak Eskişehir’de edebiyat dergisi eksikliği var. Bu konuda tek tük eserler var ama Eskişehirli yazarları ulusala,

Ulusal yazarları Eskişehir’e yöneltecek iddiada olmayan dergiler mevcut. Çünkü yayımcılık öylesine zor bir hale geldi ki bir dergi çıkarmak için neredeyse en son içeriğini düşünmeniz gerekiyor. Kente yapılan öykü, şiir roman konusunda yapılan atölye çalışmaları da bu güne değin bir kitap vb gibi bir çıktıyla sonuçlanmadı. Çıkan yayınların çoğu da yayınevlerinden olmasına rağmen biz yazarların kendi yayınları olarak çıkıyor. Özellikle ilk kitaplar için bu normal sayılabilecekse de edebiyatçı kimliği kazanabilmek için yayınlarınızın telif karşılığı çıkmasında yarar var.

Başka bir husus ise Kent Merkezli ulusal ödüller koymak ve bunların önemli hale gelmesini sağlamak üzere duyurulması gereğidir. Antalya sinema sektörü için bir merkez sayılmaz ama “Altın Portakal” ödülleriyle sinema konusunda bir çekim merkezidir. Kentimizde de önemli edebiyatçıların eserleri oynandı. Bunlar arasında Haldun Taner, Nezihe Meriç, Turgut Özakman, Özen Yula, Civan Civanova, Aziz Nesin ve Nazım Hikmet’in eserleri sahnelendi. Bu isimlerden birinin adına konulacak bir “Tiyatro Ödülü”  öykü, şiir yada roman için konulmuş ya da konulacak diğer ödülleri ve diğer çalışmaları görünür kılacaktır.

Ancak bu gelişmenin de planlanmasının sağlıklı olması gerekiyor. Çünkü Eskişehir’deki Edebiyat okuru telaşlı halde. Kent içinde yapılabilecek bir etkinliğin başka bir etkinlikle çakışmasını kayıp sayıyor. Bu durum kentteki edebiyat ilgilisinin varlığını ve yapılan işlerin önemsendiğinin işaretidir. Bu sinyali iyi algılamak gerek. Eskişehir’in bir kültür kenti olarak çekim merkezi haline gelebilmesi için de adımların özenle atılması gerekiyor. Aksi halde, toprağı yeterince sulamadan, üzerinde çalışmadan sadece gözünü havaya dikerek,  her şeyin yolunda gideceğini sanmak yanıltıcı olacaktır.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here