EDEBİYATÇILAR DERNEĞİ

0
119

 

Sanatın gelişmesi, yalnızca sanatçının birey olarak kendini yetiştirmesine bağlı değil. Her alanda olduğu gibi, sanatçıların da bir araya gelmesi  örgütlü toplum olmanın da bir parçasıdır. 2 Mart 1992 tarihinde Ankara’da, edebiyatta önemli çalışmaların başlatılmasına, yaratıcı düşünmemin gelişimine katkı veren Edebiyatçılar Derneği  kuruldu. Kurucuları :Nazlı Eray And, Orhan Asena, Hüseyin Atabaş, Mehmet Aydın, Ali Cengizkan,  Burhan Günel, Özcan Karabulut, İzzet Kılıçlı, Şükran Kozalı, Ali Püsküllüoğlu, Ahmet Say, Özgen Seçkin, Haydar Ünal Ve Şemsettin Ünlü. 1992 den bu güne bini aşkın üyesi var. Türk Edebiyatına yıllarını vermiş: Abbas Sayar, Adalet Ağaoğlu, Arif Damar, Aziz Nesin, Cahit Atay, Cahit Külebi, Can Yücel, Fazıl Hüsnü Dağlarca, İlhan Başgöz, İlhan Berk, Melih Cevdet Anday, Memet Fuat, Necati Cumalı, Orhan Asena, Pertev N.Boratav, Salah Birsel,  Samim Kocagöz, Vedat Günyol, Vedat Türkali gibi isimler de onur üyesi olarak yer alıyorlar.

Dernek Tüzüğünde derneğin amacı ve çalışmaları hakkında şöyle diyor. “Düşünce ve yaratma özgürlüğü önündeki engellerin kaldırılmasını; yazarlığı, şairliği ve edebi ürün vermeyi  meslek edinmiş kişileri bir araya getirerek, mesleki dayanışmanın sağlanmasını amaçlayan derneğimiz, edebiyatla  uğraşanların edebiyat yaşamında etkin bir biçimde yer  alabilmeleri için çalışmalar yapmaktadır. Edebiyat alanındaki kültür ve sanat birikimimizi kuşaklar arasında, demokratik ortamlarda, aydın, laik, özgür düşüncelerle bütünleştirerek aktarmak çalışmalarımıza yön veren unsurlardandır. Edebiyatçılar Derneği, bugüne kadar gerçekleştirdiği işlerle birçok işlevsel sonuç elde etti. Her yıl edebiyatımıza unutulmaz katkılarda bulunmuş seçkin edebiyatçı ustalarımıza Onur Ödülü vermek; edebiyatçıların Kültür Bakanlığı’na bağlı kurumlardan indirimli yararlanmalarını sağlamak; edebiyatçılar arasında iletişimin pekişmesini sağlamak, edebiyatseverlerin çoğalması için yayın çalışmalarında bulunmak, ulusal edebiyatı ülke geneline yaymak şimdiye kadar gerçekleştirdiğimiz etkinliklerden birkaçıdır.”

Edebiyatçılar Derneği çeşitli illerde temsilcilikler açmaktadır. İstanbul, İzmir, Aydın, Bursa, Antakya, Eskişehir temsilcilikleri olan illerimiz arasındadır. Temsilciler kendi illerinde edebiyat ve sanat etkinliklerine büyük katkılar vermektedirler. 2004 yılından bu güne Başkan Gökhan Cengizhan’ın önderliğinde, Arap Yazarlar Birliğiyle önemli etkinlikler yapılmaktadır. Antakya Temsilcisi Mehmet Karasu’nun özverili çalışmalarının,  bu komşu ülkelerin edebiyatçılarını tanımamız açısından büyük katkıları göz ardı edilemez. İki yıldır Didim’de de uluslararası etkinlikler yapılmaktadır. Özcan Karabulut’un başkanlığı sırasına Ankara Öykü Günleri başlatılmış, bu sene dokuzuncusu yapılmıştır. Ayrıca 14 Şubat’ın Dünya Öykü Günü olarak kutlanması için de çaba sarf etmiştir.

Şehrimizde önemli edebiyat etkinliklerinin oluşuma önayak olan Sanat Derneği’nin çalışmalarına da büyük destekler vererek, 1 Yunus Emre Şiir Buluşmaları ve 1 Eskişehir Öykü Günlerinin, plan ve gerçekleşmesini sağlamıştır.

Yurtiçinde ve dışında yaptığı etkinliklerin yanı sıra bünyesinde “atölye” çalışmalarına da önem veren dernek, yeni yazarların gelişimine de katkıda bulunmaktadır. 2004 yılından bu yana şehrimizdeki temsilciğini yürütmekteyim. Önümüzdeki günlerde şehrimizde de edebiyat etkinlikleri yapılacağının müjdesini vermek isterim. Hiçbir dernek ve kurum Edebiyatçılar Derneği adına adres göstermek, ilan yapmak ve konuşmak yetkisinde değildir. İlerideki günlerde yer ve zaman konusunda açıklamalar yapılacaktır.

Edebiyatçılar Derneğinin yapacağı bu etkinliklerin, şehrimize ve sanatseverlere katkısı olmasını diler tüm sanatseverleri şimdiden çalışmalarımıza beklerim.

 

28 Eylül 2005 Çarşamba Anadolu gazetesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here