EDEBİYATÇILAR DERNEĞİ VE ESKİŞEHİR ETKİNLİKLERİ

0
116

Sanatsal duyarlılığın artması, yapılan etkinliklerin içerik ve estetikte doyurucu olmasına ve yaygınlaşmasına bağlıdır. Doğaldır ki bu da çaba ister. Bu çabaya sanatçının kendini geliştirmesinin yanı sıra, sanat etkinliklerinin sayıca artması ve katılımın çoğalması da önemlidir. Bu türden çalışmalar yapmak süregelen etkinliklerin içeriklerini zenginleştirerek sürdürülebileceği gibi yeni çalışmalar için de ilk adımları atmakla mümkündür.

Edebiyatçılar Derneği 2. Mart 1992 yılında kurulduğundan bu güne kadar, Türk edebiyatının edebiyatçısının yanında yer alarak pek çok işlevsel etkinliğe imza atmıştır. Bunlar arasında en önemlilerinden Türk Edebiyatına katkıda bulunmuş pek çok yazarımıza  “Onur Üyeliği” ve “Onur ödülü”  vermiştir.

Onur üyeleri arasında, Abbas Sayar, Aziz Nesin, Cahit Atay, Cahit Külebi, Can Yücel, Fazıl Hüznü Dağlarca, İlhan Başgöz, İlhan Berk, Mehmet Başaran, Oktay Akbal, Orhan Asena, Orhan Şaik Gökyay, Pertev Naili Boratav, Sabahattin Kudret Aksal, Salah Birsel, Şinası Özdenoğğlu, Talip Apaydın, Vedat Günyol, Vedat Türkali, Vüsat O. Bener, Zihni Anadol gibi isimler yer almaktadır. Bu üyeler aynı zamanda onur ödülüyle de ödüllendirilmiş, en son 2003 yılında, Mustafa Şerif Onaran, Dursun Akçam ve Turgut Özakman onur ödülünü almışlardır.

Edebiyatçılar Derneği’nin en önemli etkinliklerinde biri “14 Şubat Dünya Öykü Günü” nün uluslararası platformda kabul edilmesi için çalışmalara önderlik etmesidir. Edebiyatçılar Derneği eski Genel Başkanı Özcan Karabulut, Ankara Öykü Günleri ve 14 Şubat Dünya Öykü Günü projesine gönül verdi.  14 Şubat Dünya Öykü Günü’nün Uluslararası PEN tarafından kabul edilmesi için proje ilk kez Türkiye PEN Merkezine sunuldu. Sonuçta, Uluslararası PEN Delegeler Meclisi 2004 yılında 14 Şubat’ın Dünya Öykü Günü olarak kutlanmasını kabul etti, Çeviri ve Dilbilimsel Hakları Komitesinin kararlarından biri olarak. 14 Şubat Dünya Öykü Günü’nün bu yıl UNESCO’nun Kültür Takvimi’ne alınmasını bekleniyor. Bu çalışmalar halen Edebiyatçılar Derneği Genel Başkan Yardımcısı Aysu Erden tarafından sürdürülmektedir.

Eskişehir’in sanatsal gelişimine katkı veren Eskişehir Sanat Derneği’nin kurulduğu günden bu güne gerçekleştirdiği pek çok etkinliğe katkı vermiş olan Edebiyatçılar Derneği, 1.Eskişehir Yunus Emre Şiir Buluşmaları ve 1.Eskişehir Öykü Günleri’ni ortaklaşa düzenlemişlerdir. Geçtiğimiz günlerde de Şükran Kozalı’nın imza günü gerçekleşmiştir.

İlk kez Eskişehir Sanat Derneği Yönetim Kurulu üyeliği sırasında 14.05. 2004 tarihinde Başkan Şehabettin Tosuner’in önerisiyle Edebiyatçılar Derneği’nin temsilcisi oldum. Daha sonra derneğin 29.01.2005 te yapılan 13. olağan kongresinde Genel Yönetim Kuruluna seçildim. 18.02.2005 tarihinde de tekrar Eskişehir Temsilcisi olarak atandım.

Şehrimiz sanatsal çalışmalarda pek çok alanda atılımlar yapmış adını kültür kentlerinin önde gelenleri arasına yazdırmıştır.  Ancak Edebiyat okurunun pek çok şehre göre daha yoğun olduğu kentimizde, edebiyat etkinlikleri yeterince sesini duyuramamıştır. Alınan görevlerin işlevsel olduğuna inanarak, şehrimizde yapılacak yerel, ulusal ya da uluslar arası platformda yer alabilecek her türden çalışmaya Edebiyatçılar Derneği olarak katkıda bulunmak isteriz.

İleride yapacağımız etkinliklerin şehrimize katkı vermesi umuduyla sanat dolu günler dilerim.

 

7 Aralık 2005 Çarşamba Anadolu gazetesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here