Edebiyat Etkinlikleri

0
94

Yaz dönemi herkes için olduğu gibi sanatçı ve edebiyatçılar için de dinlenme, yenilenme dönemidir. Bu arada bütün bir yıl içinde yapılan şeyler gözden geçirilerek, ertelenen şeyler sıralanır ve yeni hedefler konur. Bu planlama hem bireyler için hem de bir alanda hizmet üreten kurumlar için geçerlidir.

Son yıllarda kentimizde yapılan edebiyat etkinliklerinde bir artış olduğu gözlemleniyor. Bu etkinlikler, Valilik, Belediyeler, Üniversiteler ve STK lar tarafından gerçekleştiriliyor. Ancak sayıca çoğalmış görünen bu etkinliklerin izleyici bulma konusunda yeterli sayıya ulaştığını ve kitleselleştiğini geremiyoruz.

Valilik, bildiğimiz gibi özellikle Yunus Emre Haftası, Nasreddin Hoca şenlikleri üzerinde duruyor. Genel protokolün da katıldığı bu etkinlikler zaman zaman resmi törenlere dönüşüyor. Halk edebiyatının bir konusu olan “Aşıklar Şöleni” nin ilgi gördüğünü söyleyebiliriz.

Belediyeler,  Odunpazarı ve Tepebaşı Belediyeleri bu konuda adımlar atıyor, duyurularını geniş tutuyorlar, ancak izleyici konusunda yeterli kişiyi toplayabildiklerini söyleyemeyiz. Kent için yapılan bu etkinliklerin çoğunda kentli şair ve yazarlar fazla yer almıyorlar.

Sanat Derneği, birçok önemli çalışmanın temelini attı. Yunus Emre Şiir Buluşmaları, Sanat Günleri, Öykü Günleri’ni ulusal boyuta taşıdı. Yapılan atölye çalışmalarının sonucunda yazarlar yavaş yavaş kendi ürünlerini vermeye başladılar. Bu eserler, dergi ve internetteki edebiyat sitelerinde çokça görülüyor. Bu açıdan kentteki bazı arkadaşların yazın yaşamında ilerlemelerine olumlu katkılar sundu. Ancak, Sanat Derneği ulusal edebiyatla bütünleştirmeye çalıştığı etkinliklerde attığı ilk adımlarının gerisinde kaldı. Gelen şair ve yazarlar arasında önceki etkinliklerinde görülen ustalara fazla yer vermiyor. İzleyici konusunda da davetli yazarlar, kendi üyelerinin haricinde halktan, ya da öğrencilerden oluşabilecek katılımcı olmadığı görülüyor.

Edebiyat konusunda TYS ve Edebiyatçılar Derneği temsilcilikleri aracılığıyla etkinlikler yapıyor. Edebiyatçılar Derneği temsilciliği EGEV’le birlikte Dünya Öykü gününde “Genç Şair- Şiir ve İnternet” konusunu dile getirdi. TYS söyleşi ve paneller düzenledi. Bu etkinliklerin katılım konusunda bir sıkıntısı olmamakla birlikte ara ra yapılan etkinlikler şeklinde yürütülüyor. Bunların yıl içinde bir bütünlük oluşturacak tarzda düzenlenmesi daha yararlı olur.

İki yıldan bu yana bu etkinliklere EGEV’ da katıldı. Bu yıl kurulan Edebiyat Kulübü sistemli ve düzenli olarak “Modern Edebiyatı Anlamak” ve Orhan Pamuk’un eserlerinin çözümlemesi yapıldı. Çalışmaların çoğunu yazar Orhan Aydın yürüttü. Ayrıca imza, söyleşi ve anma günleri düzenledi. EGEV’in toplantı salonunda gerçekleşen toplantılara 20-40 kişi arasında katılım gerçekleşti. EGEV’in çalışmalarının da büyüyerek kente taşınmasında yarar var.

Üniversitelerde yapılan etkinlikler nitelikleri açısından değerli olmakla birlikte kentlinin katılımının da sağlanması bu etkinlikleri zenginleştirecektir.

Etkinliklere bütünsel olarak baktığımızda herkes kendi çapında bir şeyler yapmaya çalışıyor. Ancak kentte bütünsel bir hareket olarak görülmüyor. Şüphesiz ki her kurum kendi kararlarını tek başına alabilir. Ancak yürütülen programın tesadüfi ya da anlık kararlarla değil de bir plan yada tema etrafında yürümesi daha yararlı olabilir.

Bu yıl edebiyatçılarımızdan pek çok arkadaşın, ürün vermesi ve ödül alması sevindirici. Nedime Köşgeroğlu, İlkay Noylan, Necmi Selamet, Ahmet Taşcıoğlu, Sinan Gürsoy, Olcay Özmen ve Hasan Erkek kitaplarını yayımladılar. Hasan Erkek başarılı çalışmalarıyla ödüller de aldı. Şükran Kara, Çocuk Yazın grubuyla birlikte yürütülen “Hani Her  şey Bir Oyundu” projesini Eskişehir’e taşıdı.

Adımlar Kitabevi’ni de edebiyat ve kültür alanında yaptığı çalışmaları kutlamak gerekiyor. Çünkü kurumların tersine seçtiği alanlarda süreklilik ve düzenlilik içinde etkinliklerini sürdürüyor. Ayrıca duyuru konusuna da önem veriyor. Her etkinlikle ilgili duyurularını e-posta yoluyla da okuyucularına ulaştırıyor.

Yaz dönemi biterken, önümüzdeki yılın planlarını şimdiden yapmakta yarar var. Yapılanlardan, yapamadıklarımızı ve yapabileceklerimizi birlikte düşünerek karar vermek ve süreklilik gösterebilecek ve kalıcı etkiler yaratan etkinlikler düzenlenmesi hem kent için hem kentli için hem de yazan bireyler olarak hepimizi sevindirecektir.

 

zehra çam

15 Ağustos 2007 Çarşamba Ag

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here