Ana Sayfa YAZILARIM Edebiyat Etkinlikleri

Edebiyat Etkinlikleri

0
87

Ülke genelinde edebiyat etkinliklerine baktığımızda bu etkinliklerin yerel yönetimlerle birlikte oluşturulup gerçekleştirildiğine tanıklık ediyoruz. İzmir, Söke, Adalar, Ankara ve İstanbul’daki pek çok etkinliği burada örnek olarak gösterebiliriz. Ya kentimizdeki durum nedir?

İlk olarak, iki üniversitesiyle övündüğümüz kentimizde, yeterince edebiyat etkinliği yapılmıyor. Edebiyat Fakültelerimiz bu konuda zaman zaman etkinlikler yapıyorsa da bu etkinlikler kente yansımıyor. Belediyelerimizden özellikle Tepebaşı Belediyesi ve Odunpazarı Belediyesi zaman zaman şiir etkinlikleri yapıyor. Ancak bu etkinliklerin çoğu cemaat ilişkileriyle şekillendirilmiş, bir tarafa ait olduğu bilinen şairlerle yapılıyor. Peki, bu kentin yaşamının yeşerttiği şair ve edebiyatçılar için ne yapılıyor? Yerel yönetimler edebiyat ve sanatı ve yerel edebiyatçı ve sanatçıyı desteklemek üzere ne yapıyor? Belediyelerin yayımladığı bazı kitaplar var. Şüphesiz ki kitap yayımlanması uygun bir şeyse de bunların seçimine nasıl karar veriliyor? Yerel Yönetimler kentin kanı önderleri veya sanatçılarına danışıp görüş alıyorlar mı? Yoksa bunu iş haline getirip, birine ihale mi ediyorlar?

Kentimizde neden ortak etkinlikler yapılamıyor? Üniversite, yerel yönetim ve sanat- edebiyatla ilintili olan dernekler bir arada işbirliği içinde etkinlik geliştiremiyorlar. Bu duruma kötü niyet yüklemesek bile birbirinin farkında olmamayı ve birbirleriyle koordinasyon sağlama bilinçlerinin olmadığını söyleyebiliriz. Bu kurumların yanı sıra Kobi’ler de sanat ve edebiyat etkinlikleri konusunda sosyal sorumluluk projeleri geliştirebilir. Ancak genel uygulamaya bakıldığında derneklerin bu kurumlara başvurduğunu ancak bu üst kurumlardan STKlara bir öneriyle gelmediği biliniyor. Derneklerin etkinliklerinde de bu kurumlara işbirliği parasal destek kaynağı olarak görülmektedir. Bu da birbirinin üstünden kurban kesmekten farklı değildir.

Oysa bir kentte, özellikle sanatsal etkinliklerin bir program ve bir izlek üzerinden gitmesi daha yararlı olur. Üniversiteler, Yerel yönetimler, (Valilik de dahil) ve STKnın birlikte oluşturacağı bir sanat takvimi yapılabilir. Bu takvim içinde etkinlikler belirlenerek kurumlar tek tek ya da paydaş olarak işleri üstelenebilir. Bu şüphesiz ki sanat adına bir kurul yaratmak anlamına gelmeyecektir. Ancak birlikte veya ayrı ayrı yapılacak etkinliklerden yararlanan insan sayısını çoğaltacaktır. Çünkü üniversitenin yaptığı etkinliği öğrenciler, Derneklerin yaptığı etkinlikleri yalnızca dernek üyeleri izlerse amacına ulaşmış sayılamazlar.

Genel anlamda sanat, sanatın içinde de edebiyat sınırlı bir alana ve ilgiye sahiptir. Ancak bu alanların izleyicisinin bilinçli bir seçim yaptığını ve öznel beğenilerini aradığını da unutmamak gerekiyor. Bu da belli bir birikimi zorunlu hale getirir. Kentimize baktığımızda öğrenci kesimin yanı sıra orta yaş grubunun nüfusunun ve genç emeklilerin de çok oluğu biliniyor. Kitapevlerinden kitap alarak okuyan ve bu türden etkinliklere katılan çok sayıda orta yaş insanımız mevcut. Bu insanların kazanılmasına yönelik dernekler aracılığıyla projeler üretip sanatın ve edebiyatın okurları olmak ya da birer aktivist haline getirmek mümkündür.

Önümüzdeki günler için edebiyat ve sanat konusunda kurumlar arasında daha çok işbirliği yapılarak etkinliklerin yapılmasını dilerken içeriğini de belirlenirken dikkatli davranılmasında yarar var.  Edebiyat ve sanatın konuları her ne kadar toplumsal sürecin sorunlarıyla ilintili giderse de her sanat ve sanatçın bunları yansıtma biçim farklıdır ve sanat, gündemi ve içeriğini kendi belirler. Bu farklı bakış açılarının şiirde, romanda, öyküde ya da bir şarkıdaki yansımalarını görmek farklı bir okumadır. Bu okuma alanlarının çoğalması sanatı üretmek kadar onun sergilenmesiyle de mümkündür. Etkinlikler bir bakıma bu ihtiyacı karşılarlar. Kentimizde de bu etkinliklerin çoğalması için de kurumlar arası işbirliği, bilgi paylaşımı ve farklı görüşlere tahammül edilerek yer verilmesi gerekmektedir.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here