Dünya Mayın Gününü Geliştirme Günü

0
229

Her şey giderek yüz değiştiriyor.

Köstebek yuvaları şaşırtırlar zamanı. Yap boz oyunu gibi devam ederken yaşam, tarihin kahramanları ad değiştiriyor. “Mal sahibi mülk sahibi hani bunun ilk sahibi?” daha sorunun cevabı bulunmadan yetim kalan coğrafyalarda ülkeler yer değiştiriyor. “Tüfek icat oldu mertlik bozuldu” dediğimiz savaşlarda, daha da beteri modern olanaklarla savaşlar yüz değiştiriyor.

Günümüz savaşları naklen yayın yöntemiyle dizi filmler gibi gözümüzün önünde canlandırılırken, sonuçları istatistiksel veriler olarak veriliyor. Üç ölü, beş yaralı. Karşı tarafın kaybı, beriki taraftan az, o halde karşı taraf iki sıfır önde. Çağımız sadece savaşların biçimini değil kurbanlarını da değiştirdi. Çağımız öncesi savaşlarda savaşan tarafların savaşçıları ölürken, günümüzde sivil halk daha fazla ölmektedir. 1. Dünya savaşında ölenlerin sadece yüzde beşi sivilken, 2. Dünya savaşsında bu oran yüzde kırk sekiz oldu. Günümüzde yapılan çatışmalarda neredeyse ölenlerin yüzde doksanı sivil. Özellikle, kadınlar, yaşlılar ve çocuklar da bu yüzde doksanın çoğunluğunu oluşturuyor. Üstelik kadın ve çocukların da silah tutmaya ve savaşmaya zorlandıklarını düşünürsek aslında bu rakamlar daha da yukarılara tırmanıyor.

Savaşların başka bir yüzü ise kara mayınlarıdır. Yaklaşık yetmiş beş yıl aktif olarak kalabiliyorlar. Her hangi bir bakım ve ek masraf gerektirmeksizin patlayabilme ve öldürebilme özelliklerini koruyabiliyorlar. Üstelik her hangi bir çaba sarf etmeden kurbanın gelmesini bekliyor. Kara mayınları her ne kadar sınır bölgelerinde ve güvenlik nedeniyle kullanılıyor görünse de sayıca çokluğu ve savaş alanlarının sonradan yerleşik yerlere dönüşmesi ya da başka nedenlerle