ÇGD Ödülleri ve Eskişehir’deki Edebiyat

0
98

Genelde basın, özelde yerel basın bulunduğu yerde önemli olaylara ham tanıklık eder, hem de bize ulaşmasını sağlar. Ancak bu haber sağlama, iletişimsel olduğu kadar yönetimsel kararları da etkiler. Yerel Basın özellikle bir kent içinde yapılan şeylerin fark edilmesine ve aydınlatılmasına da katkı verir. Bu nedenle yerel basın kent içinde olup biten her şeye aynı zamanda ev sahipliği yapar

Geçtiğimiz günlerde yapılan ÇGD Eskişehir Şubesince Eskişehir’deki çeşitli kurum ve kişilere ödüller verildi. Bu ödülleri sırasıyla, Edebiyat Onur Ödülü Şükran Kozalı; Edebiyat Ödülü, Zeliha Güneş; Kent Ödülü, Büyükşehir Belediye Başkanı Prof.Dr. Yılmaz Büyükerşen, Bilim Ödülü Figen Çalışkan, Gösteri Sanat Ödülü, Odunpazarı Belediyesi Gösteri Sanat  Merkezi Kurucusu Burhan Sakallı; Emek Ödülü, Telekom İşçileri, Örgütlenme Ödülü, Süsler İşçisi; Sosyal Yaşam Ödülü, Eskişehir Demokratik kadın Platformu ve Eskişehir Emek Platformu, Araştırma Ödülü, Prof. Dr. Nadir Suğur ve Yard. Doç.Dr. Özgül Birsen, Özel Gazetecilik Teşvik Ödülü, Anadolu Üniversitesi Medya Merkaz Ajansı adına Yard. Doç. Dr. Haluk Birsen; Spor Ödülü Gülsen Savaş; Ustaya Saygı, Rahmi Emeç ve Aliihsan Sarıçoban, Genç Gazetecilere Teşvik Ödülü, Şenay Birlik, Çağlar Özyazıcı,Sevil Köse, Gülay Acar ve Seçkin Şahin aldı.

Tablodan da anlaşılacağı üzere kent içinde değişik sosyal kesimlerden birey ve kurumların ödüllendirildiğini görüyoruz. Bir kentin, sanatçısı, bilim adamı, sporcu yada yöneticisinden iyi çalışmalar yapmasını beklemesi normal bir sonuçtur. Ancak sanatçılar ya da diğer aktörelerin yaptıklarının kent ve kentli tarafından fark edilerek ödüllendirilmesinin bu türden çalışmalar için teşvik edici yanı da vardır. ÇGD bu yılki ödüllerinin,  bu değerlendirmeyi karşıladığını söyleyebiliriz.

Edebiyat Onur Ödülü’nün Şükran Kozalı’ya verilmesi de ayrıca anlamlıydı. Uzun yıllar Eskişehir’de öğretmenlik yağan Kozalı şiir kitapları, eleştiri yazılarının yanı sıra son dönemlerde roman dalında önemli eserler yazdı. Eğreti Gelinler ve Deniz İpeği adlı romanlarından sonra şimdi de Eğreti Erkeler adına bir romanı çıktı. Romanlarında her ne kadar Denizli ve Pamukkale’deki yaşanmışlıklardan yola çıkıyorsa da Eskişehir’den aldığı bu ödülden ve Eskişehir’in kendisine sahip çıkmasından memnunluk duyduğunu belirtti. Bu durum iyi görünse de yerel edebiyata yeterince sahip çıkılıp çıkılmadığı konusunu da gündeme getirmesi gerekir.

Eskişehir’de yaşayan pek çok yazar ve şair arkadaşımız kitap çıkarmasına rağmen kentli yazarlarımıza yönelik imza günleri yapılmıyor. Yerel yönetimler ara ara edebiyat etkinlikleri yapıyorlarsa da sistemli bir düzenlemenin olmadığını söyleyebiliriz. Oysa edebiyatçı yetiştirmek açısından hiç de fakir bir kent değiliz. Adalat Ağaoğlu, Turgut Özakman, Türk edebiyatına Eskişehir’i taşımış edebiyatçılarımızın da dahil olduğu söyleşi ve panellerin olması Eskişehir’deki edebiyatın da gelişimine katkı verecektir. Ayrıca, Enis Batur,  Özen Yula, Akın Sevinç, Esengül Kutkan, Tuna Kiremitçi, Sennur Sezer, Haydar Ergülen, Bilal Kolbüken, Yekta Kopan, Semra Topal gibi isimler de Eskişehir’le ilgisi olan yazarlarımız.  Edebiyat alanında Hasan erkek, İlkay Noylan Münevver İzgi, Ayten Özkan gibi arkadaşlarımızda son dönemlerde ödüller almışlardır. Edebiyat ortamlarınsa sık sık “Edebiyat Çevre İster” sonucuna varılıyor. Ancak edebiyatçı yolculuğunda ve çevre edinmek konusunda çoğunlukla kendi çabalarıyla bir şeylere ulaşıyor.

Bir kentte yaşamak orada sadece barınmak ve ihtiyaçlarınızın giderilmesi için uğraşıp didindiğimiz bir yer değildir. Benliğimizi oluşturan ve insani yönlerimizi de geliştiren bir olanaktır. Bunun için gelinen noktanın daha da ileriye gitmesi kentimizdeki sanata oluğu kadar sanatçısına da sahip çıkılması gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here