Avcılık Spor mu Vahşet mi?

0
108

 

İnsan doğası gereği yarışçıldır. Bu yarışlarını sistematize eden oyunları bulmakta da gecikmemiştir. Spor özelikle insanın yetilerinin sınırlarının neler olabileceğini görebilmemizi sağlar. Hızdan kuvvete değişkenlikler gösterir. Ancak sorun şu ki spor olarak tanımlanan bazı uğraşlar şiddet içerdiğinden neyin spor sayılıp sayılmayacağı da her zaman tartışma konusu olmuştur. Hayvanları Koruma Derneği Ayten Tutkun kentimizde hayvan haklarının odaklanmış bir savunucusu. Bulunduğu her ortamda kendi konusunda yüz yüze gelinen sorunlara değinir. Geçtiğimiz günlerde de bir avcı tarafından vurulmuş bir keklik resmini göstererek “Bu mudur avcılık? Bu mudur spor!”  sözleriyle konuyu değerlendirmemize açtı.

Spor, kaynaklarda genel olarak “Belirli ölçüde güç ve beceri gerektiren yarışmalı ve eğlenceli etkinlikler.” olarak tanımlamaktadır. Ancak zaman zaman hem spor, hem sporcular hem de sporseverler bir karmaşanın ve kavganın kahramanı haline gelebiliyor. Özellikle maçlardan sonraki kavga ve gösterilere hepimiz tanık oluyoruz. Bazı durumlarda ise sporun kendisi şiddet içeriyor. Karate, teakvando, boks, vb. Gerçi şiddet içeren bu türden spor dallarına “mücadele sporları” deniyorsa da bu dövüşlerde, kim kiminle neden mücadele etmektedir pek belli değildir. Ama insanoğlu yüreğinin arzusuna mazeret bulmakta zorlanmaz ve dövüşmeye dayalı sporlar, savunma sporları haline geliverir. Avcılık da spor sayılan ve şiddet hatta ölüm içeren bir spor. Bu nedenle Avcılığın spor sayılıp sayılmaması yıllardır tartışılan bir konudur.

Spor dallarına baktığımızda, bireysel anlamda sporun, kişinin yapabileceği şeylerin başkalarından daha hızlı yapabilmesi, yetilerimizin varabileceği olanakları zorlamasıdır. Kim daha iyi yüzebilir, kim daha fazla ko%