Anadolu Üniversitesi Sanayi İle İşbirliğine Hazır

0
109

Anadolu Üniversitesi önümüzdeki günlerde 50. yılını kutlayacak. Bilgi çağı olarak adlandırılan günümüzde bilgi felsefi olan kadar teknolojik olana da taşınmıştır. Zira bilgi teknolojilerini kullanmak en az bilginin kendisi kadar önem kazanmıştır. Anadolu Üniversitesi kurulduğu günden bu güne yalnız Eskişehir’in kalkınması için değil bilgi üretimi ve yaygınlaştırılması için de örnek olmuş bir üniversite. Geçtiğimiz günlerde yapılan yerel basına tanıtım toplantısında bunu önemi bir kez daha açığa çıktı. Üniversitemizin “2007 İnternational Socrates Award” Uluslararası Sokrates Ödülü” alması da sevinç verici.
Beş enstitü, on iki fakülte, on bir yüksek okulu bulunan üniversitemizin “Açık Öğretim” fakültesinin dünya çapında örnek bir uygulama olduğu biliniyor. Üniversitelerin asıl işlevlerinden biri de bilgi üretmek ve bu bilgiye ulaşılmada yeni teknolojilerin oluşmasında hız vermek gelir. Sn Fevzi Sürmeli konuşmasında üniversitenin sahip olduğu donanımın ileri düzeyde olduğunu belirttikte sonra bunun dışa açılacağından söz etti. Ayrıca üçüncü üniversitenin yanı sıra, ülkemizin de ilk üç üniversitesi arasına girmeyi hedeflerine değindi.
Üniversitelerin toplumsal yaşam içinde yön gösterici rolü kadar belirleyici rolleri de vardır. Bunlardan bir de üniversite sanayi işbirliğidir. Ne yazık ki ülkemizde bu konuda da yeterince işbirliği yok. Bunun nedenleri arasında her kurumun çalışmalarının kendi içinde kilitli kalmasından kaynaklanmaktadır. Oysaki koordine olmuş bir işbirliğiyle daha kısa zamanda verimli sonuçlar edinilebilir. Ancak bunun da kendi içinde pek çok gereklilikleri vardır. Öncelikle devlet, sanayi, üniversite arasında b