21 Mart Dünya Şiir Günüm

0
97

İnsanoğlu varolduğundan bu yana sözle sözün ve yaşamın derinliğine ulaşma çabasındadır. Ve şiir yaşamın ilk gününden itibaren bir çığlıkla dilimize düşer.Tragedyadan doğunun masalları ve modern anlatıya kadar şiir hep sözün içine sızar. Ve insan yaşam içinde dilendirdiği her şeyi zamanla tüketip bir kenara atma eğilimindedir. Bir yandan da eski diri tutma, yeniyi görünür kılma çabasıyla kendine günler aylar belirler.
Dünya Şiir günü, ilk kez 1998 de dünya çapında kutlanmaya başlandı. Bu konuda ilk kez yazarlarımız, Günseli İnal ve Tarık Günersel çeşitli çalışmalarda bulundular PEN Yazarlar Derneği bu öneriyi UNESCO’ya sundu . UNESCO 1998 yılında bu çalışmayı onaylayarak 21 Mart’ı Dünya Şiir Günü olarak ilan etti. O günden beri ülkemizde ve değişik ülkelerde yapılan şiir etkinlikleriyle kutlanıyor. Edebiyatçılar Derneği yaptığı çalışmalarla 14 Şubat Dünya Öykü Günü ve 21 Mart Dünya Şiir gününü kabul ettirmiştir.
Dünyadaki kültürel değişimin tüketim ve hıza dayandığı günlerimizde kültürel alanda kalıcı bir alışkanlık edindirmeyi ve edebiyatın, tanınması, yayılması ve paylaşımı için atılan bu adım kayda değer bir atılımdır. Çünkü git gide edebiyat dünyası da dünya çapında belirli anlayışların egemenliğine girme eğilimi göstermektedir. Öte yandan kendi yazar ve şairlerimiz bu günlerin bizim tarafımız bilindiğini ve aslında pek de önemli olmadığını iddia etmekte böyle günlerin yeni ritüeller oluşturduğunu düşünmektedir. Şüphesizki bir “anma günü” töreni kalıcı bir düşünüş temeli oluşturmayabilir. Ancak insanoğlu unuttuğu her şeyi küçük hatırlatmalarla zihninde canlı tutabilir. Dünya şiir günü de hızın karşısında alternatif oluşturabilen sanat içinde önemli bir dipnottur.
Kentimizde birkaç yıldan bu yana Dünya Şiir günü etkinlikleri yapılmakta. Bu Yıl Edebiyatçılar Derneği Eskişehir Temsilciliği ve Eskişehir Gelişim Vakfı Edebiyat Kulübüyle birlikte bir etkinlik yapıyorlar. Etkinlikte Şair Kadir Aydemir ve Olcay Özmen yer alacak. “Genç Şair, İnternet ve Edebiyat” konularında konuştuktan 1977 doğumlu genç bir şair. Başka Şiir derginsi 11 sayı çıkaran Kadir Aydemir şiir yazmanın yanı sıra başkaları için de yol açıcı bir şair. Şiirleri İngilizce, Fransızca, Ermenice, Azerice, Bulgarca, Japonca, Rusça gibi dillere çevrildi. Şiirin yanında öyküler ve düzyazılar da yazıyor. Yannis Ritsos hayranı. Haikum adlı ilk haiku şiir dergisini çıkarttı. Cunda Öyküleri adlı öykü kitabını yayına hazırladı. Aydemir, Yitik Ülke Yayınları’nın da sorumluluğunu devam ettiriyor.
Olcay Özmen Osmangazi üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğrencisi aynı zamanda. Olcay Özmen’in şiir serüveni Eskişehir’e gelmeden önce başladı. Ancak Eskişehir’e geldiği günden bu güne kentimizde yapılana edebiyata her zaman katkılar vermekte. Edebiyat Fakültelerinden edebiyatçı çıkar mı? sorusunun olumlu bir yanıtı olarak şiir yaşamını sürdürüyor. Geçen yıl şiir dalında Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülü’nü kazandı ve dosyası Varlık yayınları tarafından yayımlandı.
Bu yılki etkinlikte konuşulacak konu, genç şairin şiir yolculuğunun da bir özeti olacak. Özellikle İnternet yazın yaşamına da yeni boyutlar getirdi. Bunun olumlu olumsuz yanlarına değinilecek. Ancak her şeyden önemlisi şiirin hala varlığını sürdürme çabasında olduğunun altı çizilecek.
Dünya Şiir gününde sözü şirin varlığına bağlayalım “Şiir Her Zaman”

zehra çam

21 Mart 2007 Çarşamba Anadolu gazetesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here