14 ŞUBAT DÜNYA ÖYKÜ GÜNÜNÜN GELİŞİMİ

0
111

Bazı insanlar iz üzerinden yürürler. Bazıları da yeni yollar açarlar.  Ankara’dan öykü yazarı Özcan Karabulut ve arkadaşları, öykü konusunda bir dizi etkinlik yapmayı planladılar. Bunun sonucunda Ankara Öykü Günleri doğdu. Daha sonraki yıllarda, Ankara Öykü Günleri’nin benzeri olan diğer öykü etkinlikleri değişik illerimizde yapılmaya başlandı. Hollanda’nın üç, Almanya’nın beş altı kentinde sürdü öykü günleri. Tüm bu çalışmalar 14 Şubat Dünya Öykü Gününün de oluşmasını sağladı.

2002 yılının 14 Şubat günü yazarlar, dergilerin yayın yönetmenleri, genç yazarlarla usta yazarlar, öykücülerle öykü severler bir araya gelerek bir Öykü Forum gerçekleştirdiler. Özcan Karabulut, söz konusu forumda, 14 Şubat Dünya Öykü Günü’nün, UNESCO tarafından dünya öykü günü olarak kabul edilmesini önerdi. 14 Şubat Dünya Öykü Günü projesinin Uluslararası PEN tarafından kabul edilmesi için proje Türkiye PEN Merkezi ile Edebiyatçılar Derneği tarafından ortak bir çalışma olarak 2002 yılında yapılan 68. Uluslararası P.E.N. Dünya Kongresine, Aysu Erden ve Türkiye PEN Merkezi Başkanı Üstün Akmen tarafından sunuldu. Sonuçta, Uluslararası PEN Delegeler Meclisi,  2003 yılında 14 Şubat’ın Dünya Öykü Günü olarak kutlanmasını, Çeviri ve Dil Hakları Komitesinin kararlarından biri olarak kabul etti. 14 Şubat Dünya Öykü Günü’nün 2005 yılında UNESCO’nun Kültür Takvimi’ne alınmasını önerdi. Konuyla ilgili en son gelişmeye göre: “Dünya Öykü Günü Yaratılmasına yönelik olan ve Aysu Erden ile Türkiye PEN Merkezi tarafından önerilen Dünya Öykü Günü Projesi, Çeviri ve Dil Hakları Komitesi (TaLRC)  tarafından desteklenmektedir. 2005 yılında Slovenya’nın Bled kentinde yapılan 71. Uluslararası P.E.N. Dünya Kongresi’nde alınan en son karara göre, söz konusu Projenin UNESCO’nun 14 Şubat gününü Dünya Öykü Günü olarak ilan edilmesi ile sonuçlanması gerekmektedir.” sonucuna varıldı.

Bu programa göre, 14 Şubat Dünya Öykü Günü bugüne kadar, Türkiye, Kıbrıs, Almanya ve Hollanda’da kısa Öykü Okuma Haftası çerçevesinde bütün katılımcıları kapsamış bulunmaktadır. Proje, konuyla ilgili etkinlikleri tüm dünyada yaygınlaştırmayı hedeflemektedir. Bu nedenle de, söz konusu amaca yönelik olarak, kısa öykülere,  öykü eleştirilerine ve kuramlarına yer veren bir web sitesi yaratılmıştır. Bu konudaki haber vee gelişmeler www.worldshortstoryday.org da görülebilir.

Belirli gün ve haftaların anılmasının tüketimi ve popüler kültürün yaygınlaşmasını sağladığı günümüzde, insanın duyumsal gelişmelerini sağlayacak, hayatı yavaşlatan bu tür etkinlikler yaratmanın önemi açıktır. Zira her geçen gün Edebiyatında bu yozlaşma ve çürüme içine sürüklenmesi, estetik olanın fark edilmemesine ve gözardı edilmesine yol açmaktadır. Dünya Öykü Günü’nün her ne kadar kısa öykünün başlangıcı olarak Poe gösteriliyorsa da, öykü, sözlü edebiyatımızdaki destanlar, menkıbeler, halk hikâyeleri, Bektaşi, Nasrettin Hoca fıkraları gibi köklü bir geleneğe de dayanmaktadır. Çoğumuzun konuşurken “anlatsam roman olur” diyerek baktığı yaşamlarımızda binlerce öykü gizlidir. Son zamanlarda da öykü yazımı hızlanmıştır. Her gün yeni yazarlar öykü dergilerinde yerlerini almaktadır. İmge Öykü, Kül öykü, Hece dergilerini bunların arasında sayabiliriz. Adam Öykü’nün yıllardır öyküye verdiği hizmeti de göz önünde bulundurmakta yarar var. Kum Dergisi de bir yıl yalnız “Öykü, anı, günce” başlığında çıkarak bu konuda kuramsal bilgilerin yanında kitaplık oluşturmak için de örnek çalışmalarda bulundu.

 

Edebiyatçılar Derneği Eskişehir’de, Eskişehir Sanat Derneği ile birlikte 1. Eskişehir Öykü Günleri’ Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ile Şükran Kozalı’nın imza gününden sonra

İmge Öyküler Dergisiyle birlikte, 14 Şubat Dünya Öykü Günü’nü kutlayacaktır. Sanatı üretmek kadar yaygınlaşmasını sağlamak da sanatçıların görevleri arasındadır. Bazı çalışmalar iz üzerinden yürümekse bazıları yeni yollar açmaktır.  Eskişehir’le birlikte eş zamanlı olarak: İzmir, Bursa, Antalya, Ankara, İstanbul, Adana ve Diyarbakır’da; yurt dışında: İngiltere, İsveç, Makedonya, Kıbrıs ve İran’da da Yazar Hüseyin Payende başkanlığında Tahran Üniversitesinde yapılacak çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Böyle bir günün şehrimizde de kutlanılmasının ileride edebiyatımız açısından yeni kazanımlara dönüşeceğini umuyor ve diliyorum.

31 Ocak 2006 Salı Anadolu gazetesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here