KOMŞULAR YABANCILAR KARDEŞLER

0
120

Ülkemizin kültürel değerlerinden söz edilirken “Biz bir kültür mozaiğiyiz” der bu zenginlikle övünürüz. Gelenek-görenek, dil ve din farklılıklarının Anadolu kültürüne zenginlik kattığı ortadadır. Ancak bu zenginlik o değerlerin kendinden ve kendiliğinden anlaşılmasını sağlamıyor. Her şeyde olduğu gibi kültürel alandaki ilk edinimlerimiz ailede başlıyor. Ne yazık ki ailede sevgi ve nefret bir arada veriliyor. Korkularımız, sevgilerimiz, beğeni ve coşkularımız çocukluk dönemimizde şekilleniyor.

Çocukluğum hem dini hem de milli sayılan(!) farklı kültürlerin yaşandığı bir ortamda geçti. Her ailede olduğu gibi bizim ailemizde de “bizimkiler” ve “ötekiler” vardı. Küçük dünyamda bunların nelere işaret ettiğini anlayamaz herkesle oynamaya çalışırdım. Bir oyuna başlamadan sayışmak geleneği o zaman da vardı. Bunun içinde meşhur bir tekerlememiz. “Bir, iki, üçler Yaşasın Türkler! dört, beş,altı Romanya Battı! yedi, sekiz, dokuz Ruslar Domuz! on bir,on iki İtalyanlar Tilki!…

Annem her sabah erken kalkar, gurbet türküleri çalınıyor diye Sofya radyosunu dinlerdi. Sonraki yıllarda coğrafya derslerinde komşularımızı öğrendiğimde; Bulgaristan’ın en iyi kardeş komşu ülke olduğumuzu öğrendim. O yıllarda ilk okuduğum yabancı öykü kitabı Heidi idi.Heidi’ yi öyle sevdim ki onu hep Bulgaristan’ lı zannederdim.Çocukluk aklımda “bizimkiler” iyi “ötekiler” yani yabancılar kötüydü. Alpler tanıdık ve “bizimkiler” coğrafyasına uymuyordu.Heidi tanıdık ve sevdiğim birisiyse Bulgaristan’ lı olmalıydı.Heidi sık sık dedesiyle peynir kızartırdı.Bende kuzinemizde bunu denerdim.Ancak beyaz peynirler hemen erir ve kuzineyi kirletirdi.Annem bunu görür görmez “harabat kız gene ne yaptın!..” kızgınlığı, çimdikle biten tembihlere dönüşürdü.Hem yürek erir…hem peynir… Heidi’ nin pişirdiği peynirin kaşar peyniri olduğunu yıllar sonra öğrenebildim.

Komşumuz ve kardeşimiz Bulgaristan’ dı.

Yabancılar Ermeniler, Rumlar, Yunanlılardı. Şapka hikâyelerinden tanıdığımız Ruslar ise en büyük tehditti.

On ikiye kadar olan bu tekerleme, şimdilerde büyüklerin oynadığı oyunlarda sayıca uzatılmış.

On üç, on dört,on beş Amerika Kardeş!

 

Dünyamızın tekrar adı değişen “bizimkiler” ve “ötekiler” kutbunda Amerika kardeşmiş!…

Amerika Kardeşmiş!…

            Amerika Kardeşmiş!…

            Amerika Kardeşmiş!…    

1 Eylül 2005 Perşembe Anadolu gazetesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here